Jak ochronić firmę przed atakiem hakerskim?

Jak ochronić firmę przed atakiem hakerskim?

Przedsiębiorstwo posiadające własną stronę internetową i korzystające z różnego rodzaju usług on-line może być narażone na ataki hakerskie. Jak można się przed nimi skutecznie chronić?

Cyberprzestępczość jest obecna również w Polsce. Narażeni są na nią wszyscy, którzy korzystają z internetu. To, czy staniemy się ofiarą hakera, zależy głównie od nas oraz od tego, jak korzystamy z sieci. Skupmy się tutaj na tym, jak możemy ochronić firmę – brak przestrzegania zasad bezpieczeństwa może sprawić, że nasze przedsiębiorstwo może nawet zbankrutować!

Konsekwencje ataku hakerskiego na firmę:

- zmiana treści na stronie internetowej firmy, co może mieć duży wpływa na jej wizerunek

- utrata bardzo ważnych danych, na przykład danych klientów, informacji finansowych, rozliczeniowych

- zawirusowanie sieci i komputerów w firmie, co może prowadzić do różnych konsekwencji, w tym wykradzenia lub skasowania danych, a nawet potrzeby zakupienia nowego sprzętu

- skasowanie kopii zapasowych ważnych danych przedsiębiorstwa

- wysyłka spamu z konta firmowego do klientów

To tylko przykładowe konsekwencje, na które może narazić się przedsiębiorca nieprzestrzegający zasad bezpieczeństwa. Zatem, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko ataku hakerskiego na naszą firmę?

Pamiętaj o aktualizowaniu oprogramowania

Hakerzy często korzystają z różnego rodzaju luk w oprogramowaniu oraz w systemach operacyjnych. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna aktualizacja komputerów w firmie – tylko wtedy możemy mieć pewność, że poziom bezpieczeństwa jest najwyższy. Oczywiście, nie gwarantuje to uniknięcia włamań, ale znacząco zmniejsza ich ryzyko.

Postaw na bezpieczny serwer

Bezpiecznym rozwiązaniem jest serwer dedykowany, który jest skonfigurowany tak, aby zapewnić ochronę usług oraz danych przedsiębiorstwa. Oczywiście, przy doborze firmy oferującej usługi serwerowe powinniśmy również sprawdzić jej wiarygodność oraz opinie na jej temat.

Nadawaj uprawnienia

Aby zmniejszyć ryzyko dostępu do ważnych danych przez niepowołane osoby, pamiętaj o tym, by nadawać uprawnienia swoim pracownikom. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko dostania się do danych przez hakerów.

Stosuj oprogramowanie antywirusowe

Dobre oprogramowanie antywirusowe jest w stanie znacząco obniżyć ryzyko przedostania się na komputery złośliwych wirusów oraz innego rodzaju programów. Oprogramowanie to powinno być też regularnie aktualizowane.

Stosuj mocne hasła

Na swoim komputerze korzystasz z bardzo łatwych, krótkich haseł? W takim przypadku warto je zmienić – im hasło jest dłuższe i bardziej skompilowane, tym trudniej będzie je złamać.

Uważaj, gdzie korzystasz z internetu

Jeśli regularnie korzystasz z internetu także poza siecią w swoim biurze, uważaj, gdzie się logujesz. Korzystanie z otwartych sieci WiFi może skończyć się wykradzeniem danych, a nawet włamaniem na konta bankowe

Nie otwieraj podejrzanych plików

Uważaj także na próby phishingu, czyli podszywania się pod inne firmy i instytucje w celu wykradzenia danych. Nie otwieraj podejrzanych załączników oraz nie klikaj w linki, które wyglądają jak oszustwo – możesz zawirusować swój komputer i cyberprzestępcy mogą przejąć wrażliwe dane.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.