Jak przenieść konto firmowe do innego banku?

Jak przenieść konto firmowe do innego banku?
Jak przenieść konto firmowe do innego banku?

Twoje obecne firmowe konto bankowe nie spełnia już twoich oczekiwań? W takim przypadku warto zacząć rozglądać się za innym. Przedsiębiorcy mają obecnie do wyboru szereg banków, w których mogą otrzymać kompleksową obsługę w niższych cenach. Jak wobec tego możemy przenieść konto firmowe do innego banku?

Przede wszystkim już na wstępie warto wskazać, że w przypadku kont bankowych przenosiny nie są takie proste jak w przypadku numeru telefonu komórkowego. Numer telefoniczny przenosić możemy z jednego operatora do drugiego, zachowując go przez cały czas. To duże uproszczenie, ponieważ nie musimy wtedy informować wszystkich znajomych o naszym nowym numerze, ale przy tym możemy korzystać z lepszej dla nas oferty.

Gdy jednak chodzi o konta bankowe, sprawa nie jest taka prosta. Numer konta bankowego nie jest generowany losowo, ale ma konkretne znaczenie, na przykład pierwsze z jego cyfr oznaczają bank, w którym dane konto zostało założone. Nie możemy więc po prostu zachować naszego pierwotnego numeru konta i przejść z nim do drugiego banku. Konieczne jest założenie konta na nowo – z nowym numerem. Jak to zrobić?

Sprawdź oferty i wybierz najlepszą

Na początku warto zapoznać się z wszystkimi ofertami banków i wybrać takie konto, które będzie mogło spełnić nasze wymagania. Zwróćmy szczególną uwagę na wszystkie koszty oraz na warunki, które musimy spełnić. To szczególnie ważne wtedy, gdy konto jest darmowe, ale po spełnieniu konkretnych warunków.

W wyszukaniu najlepszego konta bankowego dla firmy mogą pomóc nam różnego rodzaju porównywarki i rankingi internetowe, blogi specjalistyczne, a także doradcy finansowi.

Załóż nowe konto i upoważnij nowy bank do działania w twoim imieniu

Jeżeli już udało się wybrać nowe konto, przystępujemy do jego otwarcia. Jednocześnie warto upoważnić nasz nowy bank, aby reprezentował nas w kontaktach ze starym bankiem. Wówczas nie musimy zajmować się samodzielnie tak wieloma formalnościami związanymi z przenosinami.

Nowy bank będzie mógł porozumieć się ze starszym w celu przeniesienia do nowego systemu zleceń stałych, poleceń zapłaty, może również powiadomić ZUS czy Urząd Skarbowy o tym, że numer konta uległ zmianie. Takie formalności trwają zwykle od kilku dni go miesiąca.

Poinformuj swoich klientów i kontrahentów

Zmiana numeru konta bankowego może być często sporym problemem dla firmy, która ma wielu klientów i kontrahentów. Musimy wtedy przesłać do nich informację o tym, że zmienia się nasz numer konta, aby przelewy nie docierały na stary numer konta. W tym przypadku, gdy konto już nie istnieje, będą one zwracane. Musimy też zaktualizować informacje na naszej stronie internetowej oraz na papierach firmowych.

Nie powinniśmy jednocześnie zamykać naszego starego konta od razu. Warto zaczekać co najmniej miesiąc i przez ten czas korzystać z dwóch rachunków bankowych. Wynika to z faktu, że któryś z naszych kontrahentów czy klientów może pominąć naszą wiadomość o zmianie konta lub zapomnieć o tym.

Zatem proces zmiany konta nie jest wcale bardzo trudny czy czasochłonny. Gdy obecne konto nie odpowiada ci w pełni, warto wybrać nowe!