Jak wypełnić deklarację VAT-R?

Jak wypełnić deklarację VAT-R?

Odpowiednie wypełnianie deklaracji podatkowych ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia braku błędów, które mogłyby wpływać na zakwestionowanie składanych deklaracji przez urzędy. Wszelkie niedociągnięcia uznane podczas kontroli mogą prowadzić do decyzji niekorzystnych dla podatnika.

Warto zatem zapoznać się z właściwymi metodami wypełnienia poszczególnych deklaracji w przypadku samodzielnego ich wypełniania.

Jedną z deklaracji, która wypełniania jest w firmach jest deklaracja VAT R. Ma ona na cele rejestrowania lub aktualizowanie danych w zakresie podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca przy wykorzystaniu tej deklaracji daje możliwość zarejestrowania go jako czynnego podatnika VAT. W drukach znajdują się zarówno możliwości wypełnienia pól do rejestrowania a także aktualizowania danych związanych z VAT funkcjonującym w UE.

Opis zawarty na formularzu podatnika wskazuje podatnikowi konieczności wypełniania jasnych pól. Natomiast ciemne pola są przeznaczone do wypełniania przez pracownika urzędu skarbowego, do którego składa się deklarację. Jednocześnie druk może być wypełniany w formie ręcznej. Wówczas niezbędne jest stosowania drukowanych liter.

 

Wnioski deklaracji VAT R

Gdy wypełnia się deklarację VAT R zamiast decydowania się na wypełnianie ręczne można również postawić na wypełnienie wniosku poprzez skorzystali z interaktywnego kreatora gotowych do wydruku plików PDF. Dla wielu przedsiębiorców przyzwyczajonych już do korzystania z użytkowania elektronicznych form dokumentów może to być znacznie bardziej korzystna opcja wypełniania takich deklaracji.

Natomiast wypełnianie deklaracji, które są dostępne w interaktywnym kreatorze nie pozwala na zapisywanie takiego dokumentu na dyskach. Jeśli chce się zachować dokument niezbędne jest jego drukowanie. Można drukować dokumenty od razu w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz trafi do urzędu a drugi egzemplarze będzie można zachować. Niezbędne jest bowiem przechowywanie takiego dokumentu w dokumentacji księgowej, która może być wymagana podczas kontroli.

 

Wypełnianie wniosku

Przy wypełnianiu wniosku niezbędne jest w pierwszej kolejności podać numer identyfikacji podatkowej. Miejsce na wniosku na ten numer jest po lewej stronie. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych podaje się również numer NIP należący do właściciela. Dla spółek cywilnych niezbędne jest natomiast podawanie numeru NIP, które należą do spółek albowiem, to właśnie spółka będzie podatnikiem VAT.

Składanie VAT R może dotyczyć rejestracji lub aktualizacji danych. Takie zgłoszenie musi nastąpić w postaci rejestracji zanim dokonana zostanie pierwsza czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie niezbędne jest pamiętanie, że przepis dotyczący składania takich deklaracji dotyczy również tych podatników, którzy wcześniej byli zwolnieniu z VAT.

Rejestracja wówczas musi być składana przed terminem, w którym dany podatnik straci prawo do korzystania z uzyskanego wcześniej zwolnienia. Rejestracja może zatem być dokonana w trakcie trwającego już roku podatkowego.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.