Zatrudnienie emeryta lub rencisty a składki ZUS

Zatrudnienie emeryta lub rencisty a składki ZUS

W wielu firmach ze względów między innymi na szukanie mniejszych kosztów, ale również ze względu na brak odpowiedniej liczby pracowników na poszczególnych rynkach pracowników zatrudniane są osoby będące emerytami czy rencistami. Jednocześnie wiele osób na emeryturze czy rencie decyduje się na podejmowanie pracy w celu dorobienia do uzyskiwanych świadczeń.

W wielu firmach ze względów między innymi na szukanie mniejszych kosztów, ale również ze względu na brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników na poszczególnych rynkach pracowników zatrudniane są osoby będące emerytami czy rencistami. Jednocześnie wiele osób na emeryturze czy rencie decyduje się na podejmowanie pracy w celu dorobienia do uzyskiwanych świadczeń.

Gdy zamierza się zatrudnić osoby, które są emerytami czy rencistami ważne jest by zapoznać się z warunkami zatrudniania takich osób.

Gdy zatrudnia się emeryta lub rencistę kwestia opłacania składek ZUS zależy od formy zatrudnienia. Różnice występują przy różnych formach zatrudnienia co obejmuje zarówno umowy o pracę a także umowy cywilnoprawne. Gdy wybiera się stosunek pracy z emerytami czy rencistami jest on objęty obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS.

W takim przypadku na pracodawcy ciąży obowiązek między innymi opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe a także zdrowotne i chorobowe. Obowiązek opłacania składek ZUS nie jest zależny ani od wymiaru czasu pracy, ale również nie jest zależny od wysokości osiąganego wynagrodzenia za pracę.

Zatrudnienie na umowę zlecenie

Emeryt czy rencista może być również zatrudniany na podstawie umowy zlecenia. Wówczas płacenia składek ZUS jest oparte w stosunku do umów o pracę na znacznie bardziej elastycznych warunkach. Jedynie w przypadku gdy umowa zlecenie jest jedyną formą zatrudnienia danej osoby występuje obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych. Jednocześnie przy każdej umowie zlecenie ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Natomiast w przypadku gdy pracownik wykonuje pracę również na podstawie umowy o pracę w innych firmach wówczas nie ma konieczności opłacania składek. Jednak jest to ograniczone tym czy umowa o pracę pozwala pracownikowi na uzyskiwanie minimalnego wynagrodzenia. Jednak jeśli umowa zlecenie jest zawierana z emerytem czy rencistą u również na podstawie umowie zlecenia u tego samego pracodawcy wówczas niezbędne jest opłacanie zdrowotnego oraz społecznego ubezpieczenia od przychodu.

W przypadku gdy emeryt, rencista mają podpisane różne umowy zlecenia z różnymi firmami wówczas przy każdej umowie niezbędne jest opłacenie składek ubezpieczeniowych od każdej umowy dopóki łączna wartość owych składek nie jest równa składkom opłacalnym przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Umowy o dzieło

Do innych form umów cywilnoprawnych zaliczają się umowy o dzieło. Umowy o dzieło są zawsze wyłączone z obowiązku opłacania ubezpieczeń ZUS. Przy takich umowach jedynym obowiązek zatrudniającego jest odprowadzenie podatku dochodowego. Dotyczy to również odprowadzania podatku dochodowego w przypadku zatrudniania emerytów i rencistów.

Natomiast wyjątkiem jest sytuacja gdy emeryt czy rencista zawiera umowę o dzieło ze swoim pracodawcą. Wówczas przychody z takiej umowy są również podstawą do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Przy zawieraniu umów o dzieło należy brać pod uwagę również, że taką umowę można zawierać jedynie w określonych przypadkach.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.