Komputer do firmy. Jak wybrać najlepszy model?

Komputer do firmy. Jak wybrać najlepszy model?

Dzisiaj w każdej firmie potrzebny jest komputer. Pozwala na obsługę klientów on-line, prowadzenie profilu w serwisie społecznościowym, korzystanie z oprogramowania biznesowego, na przykład do wystawiania faktur czy księgowości. Z komputerem możemy też prowadzić całą firmę, na przykład sklep internetowy. Jaki model będzie wobec tego najlepszy dla przedsiębiorcy?

 

Dobry komputer dla firmy powinien przede wszystkim być modelem dopasowanym do potrzeb swojego użytkownika. Wobec tego musimy określić, do czego będziemy go używali. Także musimy zdecydować, czy potrzebny nam będzie laptop, czy komputer stacjonarny. Gdy nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź nasze porady!

Komputer stacjonarny czy laptop?

Obecnie najczęściej przedsiębiorcy decydują się na przenośne laptopy, które można zabrać ze sobą wszędzie. Co więcej, możemy je obecnie zakupić w naprawdę przystępnych cenach. To powoduje, że dystansują one komputery stacjonarne. Te z kolei wybierane są głównie przez przedsiębiorców wymagających od sprzętu większej mocy.

Gdy będziemy potrzebować komputera głównie do internetu czy niewymagającego oprogramowania, w takim przypadku warto pomyśleć o laptopie. Gdy chcemy korzystać z zaawansowanego oprogramowania, na przykład do grafiki, potrzebujemy większego monitora, wówczas nasze oczekiwania spełni komputer stacjonarny.

Skupmy się tutaj wobec tego na laptopach, ponieważ komputery stacjonarne najczęściej wybierane są przez tych, którzy wiedzą, jakich podzespołów oczekują, aby sprzęt spełnił ich wymagania.

Wybieramy laptop dla przedsiębiorcy

Uniwersalnym wyborem będzie laptop o ekranie 15,6-calowym czy 14-calowym, gdy szukamy modelu mniejszego. Dla niewymagającego użytkownika nie musi on posiadać mocnego procesora, ale warto zadbać o to, aby pamięć RAM wynosiła 8 GB, co pozwoli nam na łatwe korzystanie z wielu programów jednocześnie. Plusem będzie też nowoczesny dysk SSD – mniej zawodny od standardowego dysku HDD oraz znacznie od niego szybszy.

Zwróćmy także uwagę na liczbę portów USB – standard to 3 porty do podłączenia różnych urządzeń, na przykład myszki, drukarki, pendrive. Również powinniśmy sprawdzić łączność, gdy potrzebujemy laptopa z modemem 4G LTE i gniazdem SIM do łączenia się z internetem mobilnym – możemy też zawsze podłączyć zewnętrzny modem w formie pendrive.

Ile musimy zapłacić za dobry laptop dla przedsiębiorcy?

Ceny są zróżnicowane i zależą od tego, jakie mamy oczekiwania. Za proste laptopy o niezbyt zaawansowanych podzespołach zapłacimy do 1500 złotych, za te lepszej jakości z dyskiem SSD oraz lepszym procesorem zwykle około 2000-3000 złotych. Te zaawansowane, o mocniejszych podzespołach, które pozwalają także na granie w bardziej wymagające gry komputerowe, to koszt nawet 4000-8000 złotych.

Więcej zapłacimy też za laptopy biznesowe, wykonane najczęściej bardziej solidnie, z większym wsparciem ze strony producenta w razie wystąpienia awarii.

Pamiętajmy o tym, że jako przedsiębiorcy możemy również zakupić z fakturą VAT oraz odliczyć podatek. Dzięki temu nie musi być on bardzo wysokim wydatkiem dla naszego przedsiębiorstwa.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.