Firmowy lokal – kupić czy wynająć?

Firmowy lokal – kupić czy wynająć?
Firmowy lokal – kupić czy wynająć?

Gdy firma do działalności potrzebuje własnego lokalu, mamy dwa wybory – możemy zdecydować się na jego wynajęcie lub też na zakupienie. Oczywiście, gdy biznes na to pozwala, możemy również pracować we własnym domu. Skupmy się jednak na wynajmie i zakupie. Co jest bardziej opłacalne?

Zakup własnego lokalu do prowadzenia działalności jest znacznie bardziej wymagającym rozwiązaniem niż wynajem. Jednak w dłuższej perspektywie może być z kolei korzystniejszym wyborem niż ciągłe wynajmowanie biura lub innego lokalu biznesowego.

Wśród miejsc prowadzenia własnego przedsiębiorstwa na pierwszym miejscu znajduje się wynajęty lokal. To decyzja zarówno mniejszych, jak i większych firm. Na drugiej pozycji znajduje się własne mieszkanie. Trzecia to z kolei zakupiony lokal użytkowy. Oczywiście, przy podejmowaniu własnej decyzji nie powinniśmy kierować się statystykami. Trzeba już odpowiedzieć sobie samodzielnie na pytanie o najlepszy lokal oraz o formę korzystania z niego.

Wynajęcie lokalu dla firmy – zalety i wady

Na początku większość firm wybiera wynajem lokalu. Wynika to zarówno z kwestii finansowych, jak i praktycznych. Wynajem biura czy innej przestrzeni dla firmy jest na start najtańszą i najbardziej korzystną opcją. Nowa firma rzadko kiedy może pozwolić sobie na kupno swojego lokalu, ponieważ nie ma jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej.

Również dochodzą do tego kwestie związane z niepewnością, czy przedsiębiorstwo okaże się strzałem w dziesiątkę, czy nie będziemy chcieli zmienić miejsca działalności, przeprowadzić się z firmą do innego, większego miasta. W związku z tym lepiej nie kupować wtedy własnego lokalu, gdy nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość.

Koszty związane z wynajmem lokalu dla firmy są zależne głównie od lokalizacji danego lokalu, od jego metrażu, dostępnego zaplecza. Ceny wynoszą od około 800 do nawet 2000 złotych, gdy mowa o mniejszych lokalach. Większe będą już droższe. Pamiętajmy też o tym, że musimy najczęściej podpisać umowę na określony czas, na przykład kilka lat.

Zakupienie lokalu dla firmy – zalety i wady

Gdy dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami albo posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, wówczas możemy zdecydować się na zakupienie lokalu biznesowego. To opcja przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy mają dalekosiężne plany i w związku z tym zakup własnego lokalu nie będzie dla firmy ryzykownym posunięciem.

Gdy jesteśmy właścicielem lokalu biurowego albo innej nieruchomości dla firmy, nie musimy ponosić znacznych kosztów, ale nada musimy opłacać czynsz i media. Ogólnie jednak jest to bardziej opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, biorąc pod uwagę perspektywę czasu. Nawet wtedy, gdy bierzemy kredyt na zakupienie własnego lokalu, po jego spłaceniu stajemy się jego właścicielami.

Wobec tego decyzja zależy już w całości od przedsiębiorcy. Na rynku znajdziemy zarówno dużo lokali przeznaczonych na wynajem, jak i na sprzedaż. Z ofertami możemy zapoznać się już teraz przez internet.