Księgowość on-line – samemu czy z biurem rachunkowym?

Księgowość on-line – samemu czy z biurem rachunkowym?

Prowadzenie spraw księgowych w firmie wcale nie musi być bardzo skomplikowane. Obecnie w tym celu można wykorzystać także rozwiązania dostępne on-line. Co warto wiedzieć o księgowości przez internet i jak można ją realizować?

 

Najwięcej przedsiębiorców decyduje się na rozliczanie swoich podatków w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jej prowadzenie jest bardziej złożone niż w przypadku rozliczeń kartą podatkową czy też ryczałtem ewidencjonowanym, niemniej jednak niesie ze sobą dodatkowe korzyści, na przykład możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, korzystania z dodatkowych ulg i odliczeń.

 

Podatkowa księga przychodów i rozchodów może być prowadzona również on-line. W tym przypadku przedsiębiorcy mają do dyspozycji dwa rozwiązania:

 

  • programy on-line przeznaczone do samodzielnego rozliczania
  • biura księgowe działające przez internet

 

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego warto rozważyć je przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę.

 

Programy on-line do księgowości

Są dostępne w szerokiej gamie – w odróżnieniu od zwykłego oprogramowania do instalacji na komputerze do tych programów dostęp uzyskujemy przez internet, głównie w przeglądarce internetowe. Nie wymagają zatem instalacji, nie trzeba ich aktualizować i obawiać się, że nie będą aktualne.

 

Programy te znajdują się na zewnętrznych serwerach, co jednak oznacza, że musimy mieć stały dostęp do internetu, aby z nich korzystać. Jest to ich główny minus, niemniej jednak obecnie, gdy do sieci możemy podłączyć się na różne sposoby, nie stanowi to tak dużej przeszkody.

 

Większość programów on-line do księgowości jest bardzo prosta w obsłudze. Zawierają szereg różnych podpowiedzi, samouczków, a niektóre nawet pozwalają na skontaktowanie się z księgowymi w razie wątpliwości. Dzięki temu nawet początkujący przedsiębiorca nie powinien mieć dużych trudności z ich obsługą.

 

Rozliczanie z korzystania z oprogramowania tego typu polega głównie na płatności abonamentu – możemy wykupić go na miesiąc albo na cały rok z góry. Wykupienie abonamentu na dłuższy okres pozwala także na uzyskanie mniejszych kosztów.

 

Wiele z takich programów posiada darmowe wersje demonstracyjne, dlatego przez pierwszych kilka tygodni możemy korzystać z nich za darmo, aby sprawdzić ich funkcjonalność.

 

Biura księgowe on-line

Druga opcja to biura księgowe prowadzone przez internet. Taką ofertę ma coraz więcej stacjonarnych biur księgowych – to bardzo wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca nie musi wtedy za każdym razem udawać się do księgowej, aby załatwić formalności.

 

Dokumenty przekazywane są wtedy albo pocztowo, albo z wykorzystaniem internetu po ich zeskanowaniu. Księgowy zajmuje się wtedy prowadzeniem księgi dla przedsiębiorcy, a ten może mieć też dostęp do niej on-line, aby stale móc kontrolować jej zapisy. W razie potrzeby można też liczyć na pomoc, gdy pojawią się jakieś wątpliwości związane z rachunkami.

 

Zatem to wygodniejsze rozwiązanie, gdyż przedsiębiorca nie wypełnia wtedy dokumentów samodzielnie, ale jest też związane z wyższym kosztem.

 

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.