Jak wyjść z długów w firmie?

Jak wyjść z długów w firmie?
Jak wyjść z długów w firmie?

Zadłużenie w firmie nie jest niczym przyjemnym, ale może dotknąć każdej działalności gospodarczej. Przeinwestowanie, podjęcie niekorzystnych decyzji związanych z kontrahentami, zbyt duże koszty przy zbyt niskich zyskach – to wszystko może przełożyć się na zachwianie sytuacją finansową biznesu. W jaki sposób możemy wyjść z długów w firmie?

Zadłużona firma może zbankrutować. Wtedy, gdy nie spłacimy swoich zobowiązań, mogą być one przekazane do windykacji, a w konsekwencji do komornika, który zajmie nasze mienie. W związku z tym najlepiej wystrzegać się takich przypadków. Jednak czasami nie jest to możliwe, na przykład wtedy, gdy gorsza sytuacja firmy wynika nie z naszych decyzji, ale z czynników zewnętrznych.

Wyjście z długów w firmie jest jednak możliwe – wymaga pracy i czasu, ale poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian będziemy w stanie sprawić, że nasz biznes znów wróci na właściwe tory. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

1. Spisz wszystkie posiadane długi

Jeżeli nie wiesz dokładnie, komu i ile jesteś winny, warto rozpocząć do spisania wszystkich długów. Zapiszmy na kartce lub w programie komputerowym osoby, którym musimy oddać pieniądze, kwoty oraz terminy, do których musieliśmy się rozliczyć.

Dzięki takiej właśnie liście będziemy wiedzieli, jakie długi powinniśmy oddać najprędzej. Będziemy mieli też jasną sytuację, ile pieniędzy będziemy potrzebowali na wyjście na prostą. Możemy wtedy podzielić je na raty, aby spłacić każdego miesiąca określoną część.

2. Pozyskaj dodatkowe pieniądze

Głównym powodem powstawania długów jest fakt, że nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy. Właśnie dlatego powinniśmy przemyśleć, jak je pozyskać. Tutaj mamy kilka rozwiązań.

Pierwsze z nich to pracowanie w większym wymiarze godzin, aby zarobić więcej. Drugie to rozpoczęcie oszczędzania. Dzięki niemu będziemy w stanie zmniejszyć swoje codzienne koszty, na przykład związane z korzystaniem z telefonu, wynajem biura, zlecaniem usług jak sprzątanie.

Wielu przedsiębiorców myśli również o tym, aby skorzystać z pożyczki ratalnej albo obrotowej na koncie. To także dobry wybór, ale wtedy, gdy będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie. W przeciwnym przypadku możemy znacznie pogorszyć naszą sytuację finansową i sprawić, że firmą szybciej zainteresują się windykator i komornik.

3. Wyjdź z inicjatywą

Chowanie głowy w piasek nie pomoże wtedy, gdy mamy długi. Wobec tego powinniśmy skontaktować się z wierzycielami i wyjaśnić swoją sytuację. Możemy też wskazać, oczywiście realistycznie, kiedy będziemy w stanie spłacić swoje zadłużenie.

W przypadku długów w banku czy firmie pożyczkowej działającej pozabankowo także polecamy kontakt. Wtedy będziemy mogli uzyskać przedłużenie okresu spłaty czy obniżenie wysokości raty, co sprawi, że będziemy mogli łatwiej poradzić sobie ze spłatą.

Podsumowując, jeżeli w firmie dochodzi do długów, pamiętajmy o tym, aby zacząć działać jak najszybciej. Wtedy będziemy mogli zniwelować zadłużenie i wyprowadzić naszą firmę na prostą bez potrzeby przygotowywania się na bankructwo.