Negocjowanie z windykatorem

Negocjowanie z windykatorem
Negocjowanie z windykatorem

Gdy pojawiają się niespłacone długi, w takim przypadku wcześniej czy później do akcji wkracza windykator. Windykator nie posiada takich samych uprawnień jako komornik, dlatego nie ma prawa wkroczyć do naszego domu i dokonać zajęcia mienia. Jego głównym celem jest nakłonienie dłużnika do uregulowania zobowiązania – z negocjatorem możemy również negocjować.

Jednym z poważnych problemów związanych z długami jest wstyd. Dłużnik często wstydzi się, że posiada zadłużenie, którego nie jest w stanie uregulować. W związku z tym zaczyna ukrywać długi, unika wierzyciela – nie odbiera jego listów, telefonów, nie odpowiada na wiadomości. Warto jednak pamiętać o tym, że poprzez bagatelizowanie problemu tak naprawdę możemy mieć jeszcze większe kłopoty.

Gdy mamy zadłużenie, powinniśmy stawić czoła tej sytuacji i nie chować głowy w piasek. Wtedy jesteśmy w stanie wyjść z długów znacznie łatwiej i wyciągnąć z tego nauczkę na przyszłość, że nie opłaca się unikać odpowiedzialności. W przeciwnym przypadku sprawa mogłaby trafić do sądu i skończyć się interwencją komornika!

Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, windykator nie zajmuje się egzekucją długów, czyli nie może on wykonać zajęcia mienia. Nie może także stosować środków przymusu, na przykład grozić dłużnikowi. Jego głównym zadaniem jest poinformowanie dłużnika o posiadaniu długu oraz nakłonienie go do jego spłaty. Gdy to się nie powiedzie, sprawa najczęściej kierowana jest do sądu.

Windykator najczęściej kontaktuje się z dłużnikiem telefonicznie i listownie. Może też odwiedzić go w domu lub w miejscu pracy. Jeśli będziemy unikać windykatora, możemy przyspieszyć skierowanie sprawy do sądu. Znacznie więcej zyskamy wtedy, gdy zdecydujemy się na rozmowę z windykatorem.

Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie w trudnej dla nas sytuacji. Możemy negocjować spłatę długu tak, aby uregulować go bez poważnego obciążenia dla naszego obciążonego już budżetu domowego. Najczęściej windykator jest w stanie rozłożyć dług na raty, a nawet zmniejszyć jego wysokość.

Jak skutecznie negocjować z windykatorem?

Przede wszystkim najważniejsze jest samodzielne określenie, jak możemy spłacić dług. Przeanalizujmy swoje dochody i wydatki i obliczmy, jaką sumę na miesiąc będziemy mogli przeznaczyć na spłatę naszego zadłużenia. Jeżeli możemy, zbierzmy też dowody pokazujące nasze comiesięczne wpływy. Na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do negocjacji z windykatorem.

Negocjować możemy przede wszystkim rozłożenie długu na dogodne dla nas raty, a przy tym możemy ugrać zmniejszenie długu, jak wskazaliśmy wcześniej. Oczywiście, nie możemy liczyć na to, że nasz dług zostanie umorzony w całości lub w dużej części, ale może być to mniejszy odsetek.

Pamiętajmy też o tym, że raz wynegocjowanych warunków należy się trzymać – gdy nie dotrzymamy słowa i znów nie będziemy spłacali naszego zadłużenia, nasza pozycja w kolejnych negocjacjach z daną firmą windykacyjną będzie już znacznie gorsza i nie będziemy mogli otrzymać tak dobrych warunków.