Papierowe CV i list motywacyjny – odchodzą do lamusa?

Papierowe CV i list motywacyjny – odchodzą do lamusa?

Prowadzenie procesów rekrutacji to podstawa w firmach, które chcą zatrudniać pracowników. Przez długi czas podstawą w poszukiwaniu odpowiednich pracowników było CV oraz list motywacyjny, które dostarczane był do firmy w formie papierowej. Teraz jednak sytu...

Prowadzenie procesów rekrutacji to podstawa w firmach, które chcą zatrudniać pracowników. Przez długi czas podstawą w poszukiwaniu odpowiednich pracowników było CV oraz list motywacyjny, które dostarczane był do firmy w formie papierowej. Teraz jednak sytuacja prezentuje się inaczej – coraz częściej zastępują ja elektroniczne dokumenty.

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że wybranie odpowiedniego kandydata do pracy może być bardzo trudne. Chociaż osób chętnych do podjęcia pracy może być bardzo dużo, to jednak wyselekcjonowanie tej najlepszej to już całkowicie inna sprawa – zdarza się nawet, że firma nie decyduje się na zatrudnienie żadnego z aplikujących.

Przez długi czas rekrutacja w wielu firmach odbywała się z wykorzystaniem papierowych dokumentów. Trzeba było dostarczyć swoje dokumenty – CV oraz list motywacyjny do pracy na danym stanowisku. Takie dokumenty najczęściej przekazywane były osobiście, ale również przesyłane były listownie albo faksem. Jednak dzisiaj coraz częściej korzystamy z elektronicznych dokumentów oraz komunikatorów – dzięki nim rekrutacja jest wygodniejsza nie tylko dla kandydata, ale również dla pracodawcy.

Elektroniczne CV i list motywacyjny

Jeśli poszukujemy pracy przez internet lub chcemy znaleźć tak kandydata na stanowisko, wystarczy skorzystać ze specjalnych portali ogłoszeniowych. Jako pracodawca na wielu z nich możemy wystawić ogłoszenie nawet za darmo. Aby uzyskać wiele aplikacji, najlepiej podać adres do wysyłki dokumentów elektronicznych – wtedy będzie można łatwo je przejrzeć i wybrać najlepszych kandydatów do pracy.

Jednak elektroniczna dokumentacja to już nie wszystko, z czego korzystają kandydaci do pracy oraz pracodawcy. Oprócz nich do dyspozycji mamy też inne, bardziej efektywne rozwiązania.

Platformy biznesowe

Bardzo popularne jest obecnie poszukiwanie pracy i pracowników przez specjalne platformy biznesowe przypominające portale społecznościowe – dzisiaj jednym z największych serwisów tego rodzaju jest LinkedIn.

Dzięki takim serwisom pracownicy i pracodawcy mogą budować swój biznesowy wizerunek i łatwiej znajdywać dla siebie odpowiednie oferty. Prowadzenie rekrutacji w taki sposób to dla przedsiębiorcy korzystne rozwiązanie – można opierać się wtedy na łatwo dostępnych danych, specjalistów z polecenia. Wobec tego można szybciej znaleźć kogoś, kro doskonale sprawdzi się na danym stanowisku pracy.

Oczywiście, wielu przedsiębiorców sprawdza też kandydatów w innych mediach społecznościowych, na przykład na popularnym Facebooku.

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet

Nie trzeba wychodzić z domu, aby wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Aktualnie wiele firm rezygnuje z zapraszania kandydatów do swojej siedziby. W zamian odbywają rozmowy kwalifikacyjne przez telefon albo z wykorzystaniem komunikatorów on-line, na przykład takich jak Skype. To popularny proces szczególnie wtedy, gdy kandydat i firma są w innych miastach.

Zatem w XXI wieku papierowe CV i list motywacyjny odchodzą już do lamusa – zamiast nich pracodawcy i kandydaci mają do dyspozycji wygodniejsze i skuteczniejsze metody w rekrutacji.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.