Pieczątka firmowa – niezbędna czy zbędna?

Pieczątka firmowa – niezbędna czy zbędna?

W firmach często stosowane są pieczątki. Pozwalają one na potwierdzenie informacji firmowych na podpisywanych dokumentach. Jednak generalnie nie ma obowiązku korzystania z pieczątek oprócz wyselekcjonowanych zawodów, które muszą korzystać z pieczątek w celu potwierdzenia posiadanych uprawnień.

Brak konieczności posiadania przez firmę pieczątki nie sprawia, że posiadania pieczątek nie ma korzyści. Po pierwsze posiadanie pieczątek jest elementem prestiżu firmy. Posiadanie pieczątki pozwala na potwierdzenie informacji o firmie, gdyż na pieczątkach znajdują się informacje między innymi o danych firmy jak numery identyfikacyjne firmy. Jednocześnie na pieczątkach mogą znajdować się dowolne informacje o firmie. Wybranie danych zależy zatem od indywidualnych decyzji właścicieli firmy.

Wymagania urzędów

W wielu urzędach można spotkać się ze wymaganiami co do posiadania pieczątki przez firmę. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji podważania autentyczności dokumentów.

Należy brać pod uwagę, że urzędników nie może wymagać posiadania pieczątki przez firmę. Na dokumentach firmowych podpisywanych przez właścicieli można zawsze napisać że nie posiada się pieczątki. Jednak posiadanie pieczątek firmowych może znacznie ułatwić współpracę z urzędami. Jednocześnie wyrobienie pieczątki nie jest kosztowne zatem warto rozważyć wyrobienie pieczątek.

Pieczątki w bankach

Trzeba brać pod uwagę, że o ile urzędy nie mają prawa odrzucić dokumentów z powodu braku pieczęci o tyle firmy mają swoje wewnętrzne zasady w tym względzie.

Wiele banków jak też ubezpieczeniowych firm może wymuszać potwierdzenie podpisów pieczęciami, co zależy od wewnętrznych zasad stosowanych w takich firmach, co do potwierdzenia autentyczności dokumentów. Oczywiście zawsze można decydować się na wybranie takich firm działających na rynku, które nie mają wymagań w zakresie posiadania przez właściciela pieczęci. Jednak również w przypadku banków czy firm ubezpieczeniowych posiadanie pieczęci znacznie ułatwia funkcjonowanie firm.

Wyrobienie pieczęci

Obecnie technologie stosowane do wykonania pieczęci sprawiają, że można wykonać bardzo różne pieczęcie. Jednocześnie wybierać można pieczęcie, które są klasyczne a także bardziej nowoczesne w użytkowaniu. Można w ten sposób wybierać wygodniejsze w użytkowaniu pieczęcie.

Jest bardzo dużo firm działających na rynku produkowania pieczęci, co również pozwala na wyselekcjonowanie takich ofert, które pozwalają na tanie zamówienie pieczęci. Ważne jest decydowanie się na takie firmy, które pozwalają na zapewnienie również przygotowania wysokiej jakości pieczęci. Jest to ważne szczególnie gdy w firmie pieczęcie będą intensywnie używane w ramach działalności firmowej. Wówczas jakość pieczęci będzie miała duże znaczenie w kontekście czasu użytkowania bez konieczności wyrabiania nowych pieczęci.

Dobrym rozwiązaniem przy decydowaniu się na zamówienie pieczęci jest od razu zamówienie większej ilości, co często pozwala na skorzystanie z dodatkowych promocji obniżających koszt przygotowania jednej pieczęci.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.