Karta debetowa czy kredytowa – co wybrać dla firmy?

Karta debetowa czy kredytowa – co wybrać dla firmy?

Karty debetowe czy kredytowe są powszechnie stosowane zarówno przez osoby prywatne jak też firmy. Jednocześnie w firmach można zarówno użytkować karty debetowe i kredytowe jak też można decydować się jedynie na jedną z tych kart. Warto zapoznać się z korzyściami oraz mankamentami obu rodzajów kart, co pozwala na wybranie użytkowania jednej z nich lub też umożliwia podjąć decyzję o konieczność użytkowania obu rodzajów kart.

 

Karty debetowe to karty przypisane do rachunków bankowych, które najczęściej działają jako rachunki rozliczeniowe.  Karty płatnicze pozwalają na korzystanie z płatności bezgotówkowych a także wypłat z bankomatów. Są one traktowane jako elektroniczne środki płatności.

Jednocześnie karty debetowe pozwalają na dostęp do środków finansowych, które pozwalają w odróżnieniu od korzystania z kart kredytowych na swobodne wypłacanie środków finansowych z bankomatów a także terminali, które pozwalają na wypłacanie środków finansowych w niższych kwotach przy płatnościach w punktach handlowych, na stacjach benzynowych. Karta debetowa jest powiązana z kontami firmowymi.

 

Atuty kart debetowych

Przy korzystaniu z kart debetowych można bez wysokich opłat wypłacać środki finansowe z bankomatów. Jednocześnie w wielu bankach można wykupić pakiety pozwalające na bezpłatne wypłacanie środków finansowych w bankomatach na terenie całego kraju a także w wielu krajach szczególnie europejskich. Dla firm jest to bardzo korzystne rozwiązanie gdy muszą one korzystać z gotówki w ramach działalności gospodarczej.

Dodatkowo karty debetowe są generalnie tanie w utrzymaniu. Jeśli dokonuje się płatności kartami debetowymi w różnych firmach można za karty debetowe nie płacić żadnych opłat. Jednak generalnie utrzymanie kart debetowych to jedynie kilka złotych w skali miesiąca.

 

Karty kredytowe

Użytkowanie kart kredytowych pozwala na płacenie takimi kartami w sklepach. Karty kredytowe nie wykorzystują środków własnych, ale pozwalają na pożyczanie środków finansowych w bankach. Pozwala to na korzystanie z taniego kredytu, co jest przydatne również dla firm.

Jednocześnie karty kredytowe są doskonałym środkiem płatniczym w przypadku transakcji bezgotówkowych. Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z kredytu bez odsetek w przypadku gdy zwróci się środki finansowe w wyznaczonym czasie na konto powiązane z kartą kredytową. Taki czas wynosi najczęściej kilkadziesiąt dni. W kartach kredytowych mogą być uzyskane różne limity kredytowania. Wiele firm jest w stanie uzyskać bardzo wysokie limity kredytowania w rachunkach kredytowych co pozwala na wygodne utrzymywanie bieżącej płynności w ramach działania firmy przy drobnych płatnościach.

Natomiast karty kredytowe nie nadają się do wypłacania środków finansowych z bankomatów, gdyż wypłaty gotówkowe obarczone są bardzo wysokimi kosztami. Jeśli firma musi korzystać z gotówki wówczas korzystanie jedynie z kart kredytowych nie jest właściwym rozwiązaniem. W takim przypadku niezbędne jest postawienie na korzystanie również z kart debetowych.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.