Podatek liniowy – kiedy się opłaca?

Podatek liniowy – kiedy się opłaca?

Podatek liniowy jest jedną z form płacenia podatków przez przedsiębiorców. Jednak taka forma rozliczania podatków nie zawsze jest korzystna dla przedsiębiorców. Kiedy warto rozważyć korzystanie z podatków liniowych?

Przedsiębiorca decydujący się na korzystanie z podatku liniowego może korzystać z większości ulg podatkowych przy rozliczeniach podatków. Pozwala to na rozliczenie podatków przez przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z różnych źródeł przy wykorzystaniu ulg podatkowych takich jak odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne a od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie przy podatku liniowym można również zmniejszać podstawę opodatkowania poprzez możliwość odliczania kosztów od uzyskiwanych przychodów.

Kiedy skorzystać się na podatku liniowym?

Jeśli przedsiębiorca może korzystać z podatku liniowego w pewnych sytuacjach warto jest zdecydować się na taką formę rozliczania podatków. Przy liniowym podatku nie będzie można korzystać ze wspólnego rozliczania podatków wraz z małżonkiem. Jest to znaczne mniej korzystne rozwiązanie dla osób będących w związku małżeńskim. Natomiast osoba nie będąca w związku małżeńskim może sporo zyskać przy zdecydowaniu się na rozliczenie podatku przy korzystaniu z liniowego podatku w stosunku do płacenia podatków z wykorzystaniem skali podatkowej.

W kontekście korzystania z podatku liniowego specjaliści od doradztwa podatkowego wskazują, że generalnie korzystanie z liniowego podatku opłacalne jest w przypadku uzyskiwania dochodu przekraczającego około sto tysięcy złotych. Przy takiej kwocie dochodu wysokość podatku płaconego przy wykorzystaniu liniowej skali oraz przy płaceniu podatku z wykorzystaniem skali podatkowej jest porównywalna. Gdy zaczyna się przekraczać wysokość dochodu wynoszącą sto tysięcy złotych wówczas stopniowo rośną korzyści dla przedsiębiorców korzystających z liniowego podatku przy braku korzystania z poszczególnych odliczeń. Jeśli ma się możliwość korzystania z ulg podatkowych wówczas niezbędne jest wyliczenie korzyści płynących z takich odliczeń przy różnych skalach podatkowych co pozwala wybrać znacznie bardziej korzystną formę rozliczania podatków.

Korzystanie z podatku liniowego

Gdy wybiera się formę opodatkowania dla firmy bardzo ważne jest wykonanie dokładnych wyliczeń dotyczących szacunkowych dochodów firmy, kosztów a także ulg podatkowych, z których można lub chce się skorzystać. Pozwala to na znacznie lepsze określenie formy opodatkowania dla danej firmy. Wybranie nieodpowiedniej formy opodatkowania dla danego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej może znacząco zwiększyć wysokość płaconego podatku. Dobrym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na skorzystanie z usług doradztwa podatkowego w celu wybrania najlepszej formy opodatkowania.

Przy podatku liniowym jako wybranej formy opodatkowania dla firmy trzeba również obliczać zaliczki na podatek dochody a także dokonywać ich cyklicznych opłat. Najczęściej zaliczki na podatek opłacalne są co miesiąc, ale w przypadku tak zwanych małych podatników istnieje możliwość wybrania opłacania zaliczek na podatek dochodowy kwartalnie a także można zdecydować się na formę zaliczek uproszczonych.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.