Wynagrodzenie netto i brutto – czym się różnią?

Wynagrodzenie netto i brutto – czym się różnią?

Gdy otrzymuje się pasek od pracodawcy informujący o wynagrodzeniu kwota podana na pasku znacznie różni się od tej, którą otrzymuje się do ręki, czyli obecnie najczęściej na konto bankowe. Wynika to z różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto a netto. Wynagrod...

Gdy otrzymuje się pasek od pracodawcy informujący o wynagrodzeniu kwota podana na pasku znacznie różni się od tej, którą otrzymuje się do ręki, czyli obecnie najczęściej na konto bankowe. Wynika to z różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto a netto. Wynagrodzenie netto to wynagrodzenie, które trafia bezpośrednio na konto bankowe. Natomiast wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie, które nie zostało jeszcze obciążone podatkami, składkami społecznymi.

Wynagrodzenie netto to jedyne wynagrodzenie, z którym spotyka się pracownik. Taką kwotę wynagrodzenia pracodawca jest zobowiązany do przekazania pracownikowi za wykonaną pracę. Za wszelkie odliczenia od wynagrodzenia brutto odpowiedzialny jest pracodawca. Dotyczy to między innymi odliczeń, które leżą po stronie pracodawcy jak składki społeczne, które płaci pracodawca ponad wynagrodzenie bruttu, jak też odliczeń, które dotyczą wynagrodzenia brutto. Do takich odliczeń zaliczają się między innymi regularnie odprowadzane na rzecz pracowników zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca odlicza również składki społeczne jak między innymi składki na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe, emerytalne.

Wynagrodzenie brutto podawane na pasku

Z podawaniem wynagrodzenia brutto można spotkać się zdecydowanie częściej. Dotyczy to między innymi informacji , które wymagane są o wynagrodzeniach w urzędach. Do różnego rodzaju dotacji czy dopłat niezbędne jest przedstawianie dochodu brutto. Jest on podstawą do uzyskania różnych uprawnień związanych z możliwymi do uzyskania dopłatami.

Przy rozliczeniach podatków również używany jest dochód brutto na podstawie, którego wyliczana jest wysokość podatku do zapłacenia. Jednak również przy wyliczaniu dochodu, który uprawnia do uzyskania różnego rodzaju ulg brany jest pod uwagę dochód brutto. Takie podejście do dochodu jako traktowanego w sposób domniemany za dochód brutto można znaleźć w wielu przepisach prawnych. Dotyczy to między innymi kodeksu pracy, gdzie nie ma rozróżnienia między wynagrodzeniem brutto czy netto. Gdy w kodeksie znajduje się sformułowanie dochód przyjmuje się, że ustawodawca miał na myśli wynagrodzenie brutto. Jest to między innymi traktowaniem przez ustawodawców składek na ubezpieczenia jako formy wynagrodzenia na pracę a także korzyści uzyskiwanej przez pracownika na rzecz, którego takie składki są opłacane.

Kiedy liczy się wynagrodzenie netto?

O ile w urzędach państwowych wymagane jest podanie informacji o wynagrodzeniu brutto o tyle w firmach, które świadczą usługi na rynku bardzo często wymagana jest informacja o wynagrodzeniu netto. Wynika to między innymi z tego, że w instytucjach bankowych, firmach oferujących sprzedaż usług znaczenie ma to ile klient zarabia pieniędzy. Informacje o tym jakimi środkami finansowymi rzeczywiście dysponuje osoba fizyczna wskazuje jedynie dochód netto. Można dochód netto nazwać również dochodem rozporządzalnym, czyli takim który można przeznaczyć na dowolne cele. W tym względzie dochód netto stanowi dochód, który jest również budżetem danego gospodarstwa domowego.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.