Pomysł na własny biznes - skąd go wziąć?

Pomysł na własny biznes - skąd go wziąć?

Dobry pomysł na własny biznes to nie lada sztuka, ale jest podstawą dalszego sukcesu działania. Skąd wziąć pomysł na firmę, aby wyróżniała się na tle konkurencji, ale i przynosiła oczekiwane zyski? Zainspiruj się wraz z nami!

Jaki biznes otworzyć? To pytanie zadają sobie osoby zmęczone pracą na etacie, te, które pragną być własnym szefem, ale też takie, które aktualnie nie mają zatrudnienia. Własna działalność wiąże się z szeregiem korzyści, takich jak:

 • nikt nie ogranicza Ci czasu pracy i możesz dostosowywać go elastycznie do swojego dnia,
 • w wielu przypadkach możesz wykonywać swoją pracę wszędzie,
 • masz satysfakcję z tworzenia własnych produktów i usług,
 • to, co wypracujesz, jest wyłącznie Twoją zasługą,
 • możesz się rozwijać zgodnie z kierunkami, które sobie wyznaczysz,
 • jesteś bardziej wydajny,
 • masz nieograniczoną możliwość zarobkowania (przy pracy na etacie zazwyczaj ograniczają nas widełki dedykowane danemu stanowisku),
 • możesz delegować obowiązki, na które szkoda Ci własnego czasu albo nie masz odpowiednich kwalifikacji, aby je wykonywać.

Oczywiście własna firma to nie tylko zyski i siedzenie z komputerem na plaży, ale również fakt, że za wszystko jesteś odpowiedzialny sam. Nie masz płatnego urlopu, musisz płacić podatki, odpowiadasz za swoich pracowników i musisz zmagać się z zaległościami w płatnościach od swoich kontrahentów.

Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że odpowiedni pomysł na własny biznes może znacznie ograniczyć jego wady i przynosić o wiele więcej korzyści niż strat.

Jaką firmę otworzyć?

Bardzo przydatnym narzędziem, które pomoże Ci wpaść na pomysł na firmę, jest analiza SWOT. Polega to na tym, że w tabeli spisujesz wszystkie swoje mocne i słabe strony oraz analizujesz szansę i zagrożenia, które mogą przyczynić się do niepowodzenia Twojego biznesu.

Oczywiście możesz wykorzystać tę metodę, gdy masz już koncepcję tego, jaki biznes otworzyć, ale jest ona przydatna również na początku. Zapoznaj się z przykładem. Przeanalizujmy sytuację mamy, której skończył się urlop macierzyński, ale nie ma z kim zostawić dziecka, więc nie może wrócić do pracy. Szuka więc pomysłu na biznes w domu.

MOCNE STRONY

- wolny czas, który można spożytkować

- nawiązane kontakty z innymi mamami

- umiejętność obsługi mediów społecznościowych

- umiejętność szydełkowania

SŁABE STRONY

- dyspozycyjność, uzależniona od humoru dziecka

- brak wiedzy na temat założenia firmy

SZANSE

- możliwość sprzedaży przez internet

- moda na rękodzieło

ZAGROŻENIA

- duża konkurencja na rynku

- mały kapitał na start

W ten sposób spisując swoje talenty i możliwości, ale też to, co dzieje się na rynku, można zauważyć, że nasza mama może wykorzystać swoją umiejętność szydełkowania i tworzyć tą techniką ubranka i akcesoria dla dzieci. Może oferować je innym znajomym mamom, a do tego promować je w mediach społecznościowych, które ma opanowane. Czas pracy jest elastyczny, więc mama może oddawać się pracy wieczorami albo podczas drzemek dziecka. Kapitał na start można oczywiście pożyczyć, np. korzystając z oferty Aasa dla Biznesu.

Warto posłużyć się tym przykładem i przeanalizować swoją sytuację w ten sposób.

Pomysły na biznes dla młodych

Aktualnie możliwości pracy zdalnej są tak szerokie, że pomysły na biznes dla młodych często łączą się z pomysłem na biznes w domu. Co można robić?

 • Otworzyć sklep internetowy i sprzedawać ubrania, akcesoria czy inne gadżety, wytworzone przez siebie albo sprowadzane z innego kraju.
 • Zająć się obsługą social mediów. Wiele firm, nawet tych niewielkich, poszukuje osób, które będą prowadziły ich media społecznościowe. Warto jednak wcześniej przejść szkolenie oraz utworzyć fanpage, gdzie będziemy mogli przetestować nasze umiejętności, a potem wrzucić sobie ten fakt do portfolio.
 • Zostać copywriterem. W marketingu „content is king”, czyli wiele przedsiębiorstw stawia na tworzenie treści np. na swoim firmowym blogu. Dzięki temu pozyskują widoczność w wyszukiwarce i budują ekspercki wizerunek. Zanim jednak zaczniesz szukać klientów, warto stworzyć kilka tekstów próbnych, które pokażą Twój styl pisania.

Jeśli pomysł na biznes w domu nie jest dla Ciebie i wolisz kontakt z ludźmi, to warto zainteresować się korepetycjami. To szczególnie dobra opcja dla studentów, którzy mogą uczyć młodsze roczniki.

Pomysł na biznes na wsi

Powyższe koncepcje, te, które pozwalają na pracę zdalną, świetnie sprawdzą się również w roli pomysłu na biznes na wsi. Trzeba jednak wtedy zadbać o odpowiednią prędkość internetu, która pozwoli Ci bez stresu pracować. Co jeszcze można robić na wsi na własny rachunek?

 • Sprzedawać lokalne produkty. Jeśli masz swoje zwierzęta, ogródek warzywny albo sad, to możesz sprzedawać ekologiczne jajka, ser, masło, pomidory czy czereśnie.
 • Wynająć pokoje turystom. Jeżeli masz duży dom, to warto zastanowić się, czy nie można przekształcić części pomieszczeń na noclegi. Szczególnie pożądane jest teraz nocowanie np. w stodole, ale adaptacja takiego budynku wiąże się z o wiele większymi kosztami.
 • Otworzyć bar. Jeśli Twój dom znajduje się w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, to możesz raczyć przyjezdnych swoimi smakołykami. Tutaj trzeba jednak posiadać talent kulinarny albo zatrudnić kogoś, kto taki ma.

Pożyczka dla nowych firm – na start i rozwój działalności

Zanim jednak zaczniesz czerpać korzyści ze swojego biznesu, musisz w niego zainwestować. Większość banków udziela kredytów dopiero po 6 miesiącach działalności, ale co Ty możesz zrobić, aby pozyskać pieniądze jeszcze przed startem działalności?

Warto rozważyć pożyczkę dla firm, którą znajdziesz w ofercie Aasa dla biznesu. Możesz uzyskać finansowanie już od pierwszego dnia działalności, nie trzeba załatwiać wielu formalności, a decyzję kredytową otrzymasz błyskawicznie. Dla Twojej wygody umowę podpiszesz online, a pomoże Ci w tym osobisty doradca klienta. Dodatkowo możesz liczyć na wakacje od spłaty pożyczki.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.