Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być przekształcona w różne rodzaje spółek. Takie przekształcenie wynika najczęściej z braku opłacalności dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności. Rozwój działalności gospodarczej p...

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być przekształcona w różne rodzaje spółek. Takie przekształcenie wynika najczęściej z braku opłacalności dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności. Rozwój działalności gospodarczej przekładający się na duże obroty czy zakres prowadzonej działalności może sprawiać, że przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę bywa niezbędne ze względu na konieczność ograniczenia ryzyka prowadzenia działalności.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to między innymi odpowiedzialność za zobowiązania całym majątkiem. Gdy zmienia się formę prawną działalności w spółkę kapitałową jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z odpowiedzialnością za zobowiązania całym majątkiem. Innym powodem decydowania się na założenie spółek jest również podejmowanie współpracy z partnerami biznesowymi.

Przekształcenie w spółkę

Jednym ze sposobów zmiany działalności gospodarczej z jednoosobowej działalności na spółkę kapitałową jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dokonanie odpowiedniego przekształcenia. Takie przekształcenie wymaga dokonanie wpisu do KRS. Dokonanie takiego wpisu sprawia, że działalność jednoosobowa jest wyrejestrowywana z CEIDG.

W ramach przekształcenia jednoosobowej spółki w spółkę kapitałową niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego planu, który musi posiadać formę notarialną. W planie zawierane są informacje, które dotyczą wartości bilansowej przedsiębiorstwa, które ma być przekształcane. Wymagane jest również uzyskanie i dołączenie opinii biegłego rewidenta.

Plan przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową musi również zawierać sprawozdanie finansowe, które jest przygotowane specjalnie dla celów zrealizowania przekształcenia. Niezbędne jest również przygotowanie wyceny składników majątku przekształcanego przedsiębiorstwa. Do planu przekształcenia , który jest sporządzany u notariusza, dołączane są również projekty oświadczenia o przekształceniu oraz projekty aktu założycielskiego nowo powstającej spółki.

Wpis spółki do KRS

Przeprowadzenie zmiany formy prawnej z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę kapitałową w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje wpisem do KRS. Uzyskanie wpisu do KRS wymaga podobnie jak przy zakładaniu spółki kapitałowej podpisania aktu założycielskiego spółki, powołania członków organów spółki, zawarcia umowy spółki. Wszystkie te czynności mogą być dokonane notarialnie już przy składaniu oświadczenia o przekształcaniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na przeniesienie wszystkich prac i obowiązków na powstającą spółkę, co pozwala między innymi na zapewnienie tych samych praw i obowiązków w zakresie spraw cywilnoprawnych, prawa pracy czy administracyjnych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie przenosi praw podatkowych na powstającą spółkę.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.