Służbowy laptop – jak wybrać najlepszy?

Służbowy laptop – jak wybrać najlepszy?
Służbowy laptop – jak wybrać najlepszy?

Poszukujesz dobrego komputera do firmy? Gdy zależy ci dodatkowo na komforcie jego używania nie tylko w biurze, ale także poza nim, postaw na laptop. O czym powinniśmy pamiętać przy wyborze służbowego laptopa?

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie bardzo dużo różnych modeli laptopów. To zarówno niedrogie jednostki, które mają podstawowe parametry, jak i bardziej zaawansowane urządzenia, które mogą poradzić sobie bez problemu nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami.

W większości biur nie jest potrzebny bardzo wydajny laptop, ale powinien być on solidnie wykonany, funkcjonalny i bezawaryjny. Dzięki temu będzie można korzystać z niego komfortowo. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wydajność nie jest kluczowa

Przedsiębiorcy korzystają z laptopów przede wszystkim do korzystania z podstawowego oprogramowania, na przykład z przeglądarki internetowej, pakietów biurowych, Skype i innych programów do komunikacji. Niektórzy instalują na nich również programy do fakturowania, księgowania, a także inne programy branżowe. W większości przypadków nie mają one wysokich wymagań sprzętowych.

W związku z tym wydajność nie pełni tak dużej roli w laptopie służbowym. Najlepszym wyborem będzie model ze zintegrowaną kartą graficzną oraz procesorem ze średniej półki. Warto zwrócić też uwagę na pamięć RAM – im jest jej więcej, tym łatwiej poradzimy sobie z prowadzeniem różnych działań jednocześnie. Aktualnie wystarczy od 4 do 8 GB.

Ważny szybki i bezpieczny dysk twardy

Na dysku twardym przedsiębiorca na ogół przechowuje ważne pliki. Warto więc zainwestować w mniej awaryjny, bezpieczny dysk twardy. W tym najlepiej sprawdzi się nowa technologia – dyski SSD, które powoli wypierają starszą konstrukcję, czyli HDD. Dyski SSD nie są zbudowane z wirujących talerzy, ale oparte są o kości flash, które znamy między innymi ze smartfonów czy pamięci pendrive.

Dysk SSD jest droższy od HDD, ale za to jest on o wiele szybszy (komputer może włączyć się w kilka sekund!), mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, a także cichy.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie powinniśmy tworzyć z dysku na komputerze głównego miejsca przechowywania naszych plików. Najlepiej korzystać z chmury lub regularnie robić kopie zapasowe, aby nie narazić się na ich uszkodzenie.

Szeroka ochrona gwarancyjna

Wiele producentów komputerów ma w sprzedaży specjalne linie urządzeń dedykowanych dla przedsiębiorców. Wyróżniają się one solidniejszymi konstrukcjami, a przy tym objęte są specjalną ochroną gwarancyjną.

Przedsiębiorca może liczyć na błyskawiczną pomoc w razie wystąpienia awarii – często nie musi nawet wysyłać urządzenia do serwisu producenta, ale serwisant będzie mógł przyjechać na miejsce i od razu wykonać odpowiednie naprawy. Możemy też otrzymać zastępczy komputer, gdy nasz model będzie jedna wymagał bardziej drobiazgowych napraw.

W poszukiwaniu odpowiedniego komputera przenośnego dla firmy mogą pomóc nam również różne testy oraz porady dostępne przez internet. Do dyspozycji mamy między innymi fora internetowe, serwisy porównujące podzespoły.