Służbowy laptop – jak wybrać najlepszy?

Służbowy laptop – jak wybrać najlepszy?

Poszukujesz dobrego komputera do firmy? Gdy zależy ci dodatkowo na komforcie jego używania nie tylko w biurze, ale także poza nim, postaw na laptop. O czym powinniśmy pamiętać przy wyborze służbowego laptopa?

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie bardzo dużo różnych modeli laptopów. To zarówno niedrogie jednostki, które mają podstawowe parametry, jak i bardziej zaawansowane urządzenia, które mogą poradzić sobie bez problemu nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami.

W większości biur nie jest potrzebny bardzo wydajny laptop, ale powinien być on solidnie wykonany, funkcjonalny i bezawaryjny. Dzięki temu będzie można korzystać z niego komfortowo. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wydajność nie jest kluczowa

Przedsiębiorcy korzystają z laptopów przede wszystkim do korzystania z podstawowego oprogramowania, na przykład z przeglądarki internetowej, pakietów biurowych, Skype i innych programów do komunikacji. Niektórzy instalują na nich również programy do fakturowania, księgowania, a także inne programy branżowe. W większości przypadków nie mają one wysokich wymagań sprzętowych.

W związku z tym wydajność nie pełni tak dużej roli w laptopie służbowym. Najlepszym wyborem będzie model ze zintegrowaną kartą graficzną oraz procesorem ze średniej półki. Warto zwrócić też uwagę na pamięć RAM – im jest jej więcej, tym łatwiej poradzimy sobie z prowadzeniem różnych działań jednocześnie. Aktualnie wystarczy od 4 do 8 GB.

Ważny szybki i bezpieczny dysk twardy

Na dysku twardym przedsiębiorca na ogół przechowuje ważne pliki. Warto więc zainwestować w mniej awaryjny, bezpieczny dysk twardy. W tym najlepiej sprawdzi się nowa technologia – dyski SSD, które powoli wypierają starszą konstrukcję, czyli HDD. Dyski SSD nie są zbudowane z wirujących talerzy, ale oparte są o kości flash, które znamy między innymi ze smartfonów czy pamięci pendrive.

Dysk SSD jest droższy od HDD, ale za to jest on o wiele szybszy (komputer może włączyć się w kilka sekund!), mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, a także cichy.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie powinniśmy tworzyć z dysku na komputerze głównego miejsca przechowywania naszych plików. Najlepiej korzystać z chmury lub regularnie robić kopie zapasowe, aby nie narazić się na ich uszkodzenie.

Szeroka ochrona gwarancyjna

Wiele producentów komputerów ma w sprzedaży specjalne linie urządzeń dedykowanych dla przedsiębiorców. Wyróżniają się one solidniejszymi konstrukcjami, a przy tym objęte są specjalną ochroną gwarancyjną.

Przedsiębiorca może liczyć na błyskawiczną pomoc w razie wystąpienia awarii – często nie musi nawet wysyłać urządzenia do serwisu producenta, ale serwisant będzie mógł przyjechać na miejsce i od razu wykonać odpowiednie naprawy. Możemy też otrzymać zastępczy komputer, gdy nasz model będzie jedna wymagał bardziej drobiazgowych napraw.

W poszukiwaniu odpowiedniego komputera przenośnego dla firmy mogą pomóc nam również różne testy oraz porady dostępne przez internet. Do dyspozycji mamy między innymi fora internetowe, serwisy porównujące podzespoły.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.