Spotkania wigilijne dla pracowników – organizować czy nie?

Spotkania wigilijne dla pracowników – organizować czy nie?

Wiele firm co roku przygotowuje dla swoich pracowników Wigilijki, czyli spotkania wigilijne, podczas których można spędzić wspólnie czas. Jednak czy rzeczywiście przygotowanie takiej imprezy jest dobrym pomysłem?

Firma służy nam przede wszystkim do pracy, dlatego nie każdy jest zadowolony z tego, że musi zostać w niej po godzinach, aby spędzić jeszcze więcej czasu ze współpracownikami oraz szefostwem. Nie jest to jednak reguła, ponieważ z drugiej strony wiele osób lubi takie spotkania, ponieważ są one szansą do integracji oraz relaksu.

Podobnie jest w przypadku spotkań wigilijnych dla pracowników. Pozwalają one na dodatkową integrację i mogą wprowadzić pozytywną atmosferę w firmie, niemniej jednak nie każdy pracownik jest z nich zadowolony.

Aż połowa pracowników Wigilii nie chce

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez serwis internetowy Pracuj.pl, aż 49% ankietowanych uważa, że Wigilia w pracy nie jest najlepszym rozwiązanie. To prawie połowa respondentów, dlatego to dość znaczący wynik. 21% wskazało, że dobrym pomysłem będzie impreza w restauracji zorganizowana na koszt pracodawcy. 10% uważa, że idealna Wigilia firmowa to wyjazd integracyjny. Taka sama liczba ankietowanych wskazała, że dobry pomysł to catering w siedzibie firmy albo impreza składkowa.

Wobec tego nawet połowa pracowników w firmie może nie być zadowolona z organizacji spotkania wigilijnego. Co może być tego przyczyną? Przede wszystkim jest to fakt, że impreza taka odbywa się zwykle po godzinach pracy w okresie przedświątecznym, gdy i tak mamy mało czasu. Ponadto uczestnictwo w takiej imprezie często traktowane jest jako konieczność, dlatego pracownicy mogą czuć się przymuszeni.

Co przygotować dla pracowników?

Zatem pojawia się pytanie, na co warto się zdecydować, aby pracownicy byli zadowoleni? Gdy nie chcemy zmuszać nikogo do przyjścia na spotkanie, najlepszym wyborem będzie rezygnacja z firmowej Wigilii. Zamiast niej możemy dać pracownikom większą premię na koniec roku – na pewno będą zadowoleni.

Gdy jednak chcielibyśmy zorganizować takie wydarzenie, najlepiej, aby odbywało się ono na nasz koszt, czyli na koszt firmy. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie restauracji, która będzie mogła zaserwować różne świąteczne specjały. Alternatywnym wyborem jest organizacja Wigilijki w firmie wraz z usługą cateringu. Wtedy pracownicy nie będą musieli przeznaczać swojego czasu i pieniędzy na przygotowania. Oczywiście, niekiedy zdarza się, że poszczególne działy czy grupy w firmie wolą zorganizować dla siebie osobną imprezę.

Ile może kosztować firmowa Wigilia?

Koszt przygotowania tego rodzaju imprezy zależy przede wszystkim od tego, jak i gdzie chcemy ją urządzić. Jeśli ma ona odbywać się w restauracji, musimy liczyć się z kosztem nawet 100-150 złotych za osobę, gdy mówimy o tradycyjnych potrawach na ten dzień. Alternatywą jest krótsze spotkanie przy czymś słodkim i kawie lub herbacie – wtedy ceny będą niższe.

Gdy będziemy chcieli zamówić catering, wtedy koszt wyniesie nas także od około 70 do 150 złotych za osobę w zależności od wybranego menu oraz od odległości – niektóre firmy doliczają opłatę za dowóz.

Zatem w przypadku większych firm pracodawca musi się liczyć z dodatkowym kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych za przygotowanie spotkania świątecznego dla swoich pracowników.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.