Stała obsługa prawna. Na czym to polega?

Stała obsługa prawna. Na czym to polega?
Stała obsługa prawna. Na czym to polega?

Wiele firm w czasie swojej działalności potrzebuje pomocy prawników. W takim przypadku można zarówno korzystać ze wsparcia kancelarii prawnych jednorazowo, zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba, ale można skorzystać też z usługi stałej obsługi prawnej firm.

Prawo jest związane z codzienną działalnością każdej firmy. Przedsiębiorcy stykają się między innymi z takimi dziedzinami prawa jak prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo handlowe, prawo spółek, aby wspomnieć tylko o kilku z nich.

Mniejsze firmy dość rzadko korzystają z pomocy prawnej, zwykle robią to wtedy, gdy takie wsparcie jest potrzebne w wyjątkowych sytuacjach. Częściej z prawnikami konsultują się średnie i duże firmy. To właśnie one najczęściej decydują się na usługi stałej obsługi prawnej, ale również nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pomocy skorzystała firma mniejsza.

Czym jest stała obsługa prawna?

Stała obsługa prawna świadczona przez kancelarię prawną jest rodzajem usługi outsourcingowej, w przypadku której klient może korzystać z pomocy prawników wtedy, gdy ma taką potrzebę.

Warto przy tym wskazać, że zakres obsługi prawnej jest zawsze dobierany indywidualnie do klienta, aby zapewnić mu najlepsze wsparcie, zgodne z jego oczekiwaniami, profilem firmy, charakterem prowadzonych czynności.

W ramach obsługi prawnej świadczy się usługi takie jak:

poradnictwo prawne – rozwiązywanie bieżących problemów prawnych przedsiębiorstwa

przygotowywanie i opiniowanie umów i innych dokumentów – tworzenie pism zgodnych z przepisami prawa

windykacja wierzytelności – zmniejsza ryzyko powstawania długów wobec firmy, a tym samym utratę płynności finansowej

prowadzenie sporów sądowych – prawnicy kancelarii mogą reprezentować firmę podczas różnych spraw

Współpraca jest jednak dość elastyczna, ponieważ czasami trudno jest określić, jakich usług firma będzie konkretnie potrzebowała. Można więc do obecnego zestawu dodać inne usługi, aby firma otrzymała kompleksową obsługę.

Korzyści związane ze stałą obsługą prawną dla firmy:

zwiększone bezpieczeństwo – poprzez stałą i kompleksową obsługę firma może działać efektywniej i ograniczyć ryzyko związane z pojawieniem się problemów prawnych

dogodne warunki współpracy – firma może komfortowo korzystać z pomocy prawnej zawsze wtedy, gdy ma taką potrzebę

oszczędności – jeśli firma zdecyduje się na stałą obsługę prawną, wówczas ponosi niższe koszty wtedy, gdy porównamy je z jednorazowymi zleceniami, nie musi również utrzymywać własnego działu prawnego, który też związany jest z wysokimi kosztami

szybka pomoc – firma może otrzymać wsparcie w skróconym czasie, także telefonicznie lub e-mailowo

kompleksowość obsługi – jak wspomnieliśmy już wcześniej, obsługa jest bardzo szeroka i może być dopasowana indywidualnie do potrzeb firmy

Podsumowując, usługa stałej obsługi prawnej dla przedsiębiorców jest bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy liczy się tania, szybka i profesjonalna pomoc prawna dla biznesu. Koszty obliczane są indywidualnie zależnie od zakresu usług i kancelarii prawnej, więc warto skontaktować się z kilkoma z nich, aby uzyskać wyceny.