Szkolenia umiejętności miękkich – co wybrać?

Szkolenia umiejętności miękkich – co wybrać?
Szkolenia umiejętności miękkich – co wybrać?

Umiejętności miękkie i twarde są bardzo ważne w pracy – także dla przedsiębiorcy. Skupmy się tutaj na umiejętnościach miękkich, które często są niedoceniane, ale pełnią bardzo ważną rolę. Czym dokładnie są umiejętności miękkie i jakie z nich warto posiadać?

Nie musimy posiadać kilku fakultetów, aby dobrze pracować – i to na różnych stanowiskach. Nie musimy mieć wykształcenia kierunkowego, aby założyć firmę w interesującej nas branży.

Umiejętności twarde, czyli wiedza merytoryczna i umiejętności z danej dziedziny potrzebne do wykonywania konkretnego zawodu są bardzo ważne, ale to nie wszystko. Również bardzo ważne jest posiadanie kompetencji miękkich, czyli uniwersalnych, społecznych, które są przydatne w każdym zawodzie.

Dlaczego umiejętności miękkie są takie ważne?

Umiejętności miękkie mają znaczenie nie tylko dla kandydatów poszukujących pracy, ale również dla tych osób, które chcą założyć własny biznes. Dzięki umiejętnościom miękkim można nie tylko łatwiej i efektywniej wykonywać pracę – samodzielnie i w grupie, ale również bez problemu przystosowywać się do zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Umiejętności te możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na umiejętności osobiste oraz umiejętności interpersonalne, czyli związane z umiejętnościami komunikacyjnymi w kontaktach z innymi osobami.

Umiejętności miękkie – osobiste:

- zarządzanie czasem i sobą w czasie

- asertywność

- kreatywność

- umiejętność radzenia sobie ze stresem

- umiejętność motywowania siebie

- inteligencja emocjonalna, empatia

Umiejętności miękkie – interpersonalne:

- motywowanie innych do pracy

- autoprezentacja

- praca zespołowa

- delegowanie zadań

- rozwiązywanie konfliktów

- zdolności perswazyjne

- umiejętności przywódcze

Jak widać, umiejętności miękkie będą również potrzebne przedsiębiorcom dopiero rozpoczynającym swój biznes i już teraz mającym własną firmę. Oczywiście, przedsiębiorca zatrudniający pracowników, któremu zależy na efektywnym rozwijaniu firmy, powinien również pamiętać o tym, żeby zadbać o to, aby posiadali oni takie kompetencje.

Jak możemy pozyskać umiejętności miękkie?

Niektórzy z nas mają cechy charakteru, które predysponują ich do posiadania określonych umiejętności miękkich, na przykład umiejętności pracy w zespole, motywowania się czy autoprezentacji. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy takich umiejętności pozyskać.

Najlepszą metodą na pozyskanie umiejętności miękkich jest korzystanie z różnego rodzaju szkoleń. Są one dostępne w wariancie internetowym oraz prowadzone jako stacjonarne. W trakcie szkoleń uczestnicy mogą pozyskać ważną wiedzę, a także poćwiczyć dane umiejętności.

Również bardzo pomocne są różne publikacje książkowe w wybranym zakresie. Publikacje te możemy znaleźć zarówno on-line, jak i w księgarniach.

Podsumowując, posiadanie kompetencji miękkich jest bardzo ważne i warto w nie inwestować. Osoby posiadające takie umiejętności, zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, mogą o wiele łatwiej radzić sobie z różnymi zadaniami i wyzwaniami stojącymi przed nimi.