Ubezpieczenia firmowe – które warto wykupić?

Ubezpieczenia firmowe – które warto wykupić?
Ubezpieczenia firmowe – które warto wykupić?

Gdy mowa o ubezpieczeniach, zwykle kojarzymy je z ubezpieczeniami samochodowymi, na życie czy też ubezpieczeniami domu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też inne polisy, w tym przeznaczone specjalnie do firm. Które z nich zasługują na uwagę?

Decyzja o założeniu własnej firmy zawsze powinna być dobrze przemyślana. Jako nowy przedsiębiorca warto się również odpowiednio zabezpieczyć, aby w razie problemów móc skorzystać z pomocy. W tym celu doskonale sprawdzają się polisy firmowe oferowane przez ubezpieczyciel.

OC dla przedsiębiorcy

To chyba jedno z najbardziej popularnych ubezpieczeń firmowych. W przypadku niektórych zawodów jest ono obowiązkowe, ale można też wykupić je bez takiego wymogu. Przedsiębiorca może wyrządzić swoim klientom czy kontrahentom szkodę, na przykład dozna urazu podczas pobytu w naszym sklepie, zatruje się w restauracji, może zniszczyć przekazany mu towar. W takich przypadkach pomocne jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC dla przedsiębiorcy.

Dzięki takiej właśnie polisie ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność finansową za wywołane przez nas straty. Oczywiście, wszystko odbywa się w ramach umowy, dlatego przed sygnowaniem polisy zawsze powinniśmy sprawdzić, jaką ochronę może nam zapewnić.

Ubezpieczenie mienia przedsiębiorcy

Kolejnym przykładem ubezpieczenia firmowego jest polisa chroniąca mienie firmowe. Do mienia tego rodzaju zaliczają się między innymi towary, wyposażenie biura, magazynu, sprzęt elektroniczny, a także budynki.

Do wyboru mamy wiele wariantów polis ubezpieczeniowych, które zapewniają także zróżnicowaną ochronę, na przykład w przypadku pożaru, rabunku, kradzieży, aktów wandalizmu. Tak jak w przypadku polis OC, konieczne jest dokładne zapoznanie się z zapisami umownymi.

Ubezpieczenie od utraty zysków przedsiębiorstwa

Do utraty zysków przedsiębiorstwa może dojść w wielu różnych nieprzewidzianych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy dojdzie do pożaru magazynu. Wówczas firma może ponieść bardzo duże straty, ponieważ nie będzie w stanie działać prawidłowo.

W takiej sytuacji bardzo pomocne będzie ubezpieczenie od utraty zysków przedsiębiorstwa. Jeżeli z przyczyn losowych firma nie będzie w stanie pracować i odbije się to na jej sytuacji finansowej, ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić w ramach odszkodowania szacowany zysk brutto, jaki można było uzyskać wtedy, gdy firma działałaby normalnie.

Jak wybrać najlepszą polisę ubezpieczeniową dla firmy?

Aktualnie polisy firmowe oferowane są przez wielu ubezpieczycieli. Warto wobec tego zapoznać się z różnymi propozycjami, aby znaleźć dla siebie najlepsze ubezpieczenie. Ceny są zróżnicowane, więc nie warto podpisywać umowy z pierwszym z brzegu ubezpieczycielem. Może okazać się, że zakres ochrony nie będzie szeroki lub będzie zbyt duży i tym samym cena polisy będzie za wysoka.

Gdy nie wiemy, na co zwrócić uwagę, warto skontaktować się również z agentami ubezpieczeniowymi. Wówczas specjalista będzie mógł przeanalizować dla nas oferty różnych ubezpieczycieli, a my będziemy mogli zdecydować się na taką polisę, która będzie najlepsza.