Udzielanie korepetycji – czy potrzebna jest firma?

Udzielanie korepetycji – czy potrzebna jest firma?
Udzielanie korepetycji – czy potrzebna jest firma?

W internecie możemy znaleźć mnóstwo ogłoszeń o udzielaniu korepetycji. Są one skierowane zarówno do uczniów podstawówek, jak i szkół średnich oraz studentów. Czy wtedy, gdy chcemy udzielać korepetycji regularnie, będziemy musieli zakładać firmę?

Z angielskiego, matematyki, fizyki, statystyki czy z biologii lub języka polskiego – korepetycje możemy znaleźć praktycznie dla każdego przedmiotu nauczanego w szkole albo na studiach. Korepetycji udzielają przede wszystkim nauczyciele, ale nie tylko, na przykład są to także absolwenci studiów w danym kierunku, studenci.

Udzielanie korepetycji może być także źródłem atrakcyjnych zarobków. Jedna lekcja to zwykle wydatek kilkudziesięciu złotych, dlatego w ciągu miesiąca zyski mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, gdy korepetycje udzielne są regularnie. Czy jednak w takim przypadku konieczne jest dokonanie rejestracji działalności gospodarczej?

Fiskus mówi, że potrzebna jest firma

Urząd Skarbowy wskazuje, że dorabianie sobie po godzinach jako korepetytor wymaga założenia własnej działalności gospodarczej, a zatem prowadzenia księgowości, ewidencjonowania kosztów i przychodów. Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy ekspertów, że nie powinno się od razu obciążać nauczycieli obowiązkami takimi samymi jak przedsiębiorcy.

Fiskus w swojej interpretacji wskazuje, że prowadzenie korepetycji w sposób zorganizowany, ciągły oraz w celach zarobkowych spełnia przesłanki do założenia działalności gospodarczej. Jest jednak też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wskazuje, że udzielanie korepetycji jest „osobiście wykonywaną działalnością oświatową”, dlatego nie jest wtedy potrzebne rozliczanie przychodów jako przedsiębiorca (sygn. II FSK 1279/12).

Zatem te dwa stanowiska kłócą się pomiędzy sobą i nie mamy jednoznacznego wskazania, czy rzeczywiście założenie firmy jest konieczne. Często możemy spotkać się ze zdaniem specjalistów w dziedzinie podatków, że fiskus popełnia błąd, gdy do jednego worka wrzuca wszystkie osoby prowadzące korepetycje. Tak naprawdę trudno jest rozróżnić, kiedy kończy się sporadyczna pomoc, a rozpoczyna się prowadzenie działalności polegającej na udzielaniu korepetycji.

Zatem rejestrować czy nie?

Zdecydowana większość osób udzielających korepetycje nie rejestruje swojej działalności gospodarczej. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nieregularnie udzielają pomocy uczniom i studentom.

Sprawa wygląda jednak inaczej wtedy, gdy rozkręciliśmy własny biznes polegający na udzielaniu korepetycji – założyliśmy stronę internetową, wystawiamy ogłoszenia, reklamujemy się, mamy stałą siedzibę, korepetycji udzielamy nie po godzinach, ale w charakterze wykonywanej pracy stałej. Wtedy założenie własnej działalności jest już wskazane, ponieważ tak naprawdę prowadzimy wówczas firmę.

Musimy jednak pamiętać o tym, że Urząd Skarbowy może powodować problemy wtedy, gdy prowadzimy nawet sporadyczne korepetycje. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby wejście na ścieżkę prawną, aby uzyskać interpretację sądu w danym przypadku.