Laptop czy stacjonarny – jaki komputer wybrać dla firmy?

Laptop czy stacjonarny – jaki komputer wybrać dla firmy?
Laptop czy stacjonarny – jaki komputer wybrać dla firmy?

Wybranie odpowiedniego komputera do firmy może wydawać się proste. Jednak już na pierwszym pytaniu wielu przedsiębiorców napotyka na problem – czy lepiej zdecydować się na komputer stacjonarny czy na laptop? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami, co będzie lepszym zakupem w biznesie.

Załóżmy, że poszukujemy komputera dla jednoosobowej firmy, która może także zatrudniać pracowników. Firma może działać w biurze albo może znajdować się w domu właściciela. Na co powinniśmy wtedy patrzeć, aby zrobić udany zakup?

Dzisiaj zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne możemy zakupić w wielu wariantach do wyboru. W przypadku urządzeń stacjonarnych mamy też możliwość samodzielnej konfiguracji parametrów technicznych. Potrzebujemy jednak dokupienia monitora, klawiatury, myszki, głośników. Zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne mają swoje zalety i wady. Najważniejsze to dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb swojej firmy.

1. Komfort pracy

Jeśli chodzi o wygodę pracy, zarówno laptopy, jak i urządzenia stacjonarne mają kilka ważnych walorów. Przede wszystkim komputery stacjonarne pozwalają na podłączenie do większego monitora, który pozwala na łatwiejszą pracę. Większy ekran oznacza, że możemy bardziej odsunąć się od komputera, co także zwiększa komfort.

Z drugiej jednak strony pamiętajmy o tym, że laptop pozwala nam na pracę nie tylko przy biurku, ale również w wielu innych miejscach, na przykład przy stoliku w kawiarni, na kanapie, podczas podróży biznesowych. Zatem jego mobilność jest jego dużą zaletą, której nie ma z kolei komputer stacjonarny.

2. Wydajność urządzenia

Kolejną kwestią jest wydajność urządzenia. Tutaj dużo zależy od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Gdy jednak chodzi o możliwości, zdecydowanie wygrywają komputery stacjonarne, do których dedykuje się najmocniejsze podzespoły. W związku z tym, jeśli chcemy używać bardziej wymagającego oprogramowania, wtedy lepszym zakupem będzie komputer stacjonarny. Możemy też łatwiej zmienić jego specyfikację, gdy będziemy chcieli poprawić jego parametry techniczne.

Oczywiście, nie oznacza to, że laptopy nie mogą pochwalić się dobrą specyfikacją. Musimy jednak zapłacić za takie urządzenia o wiele więcej, gdy będziemy chcieli osiągnąć podobną wydajność jak na komputerze stacjonarnym.

3. Cena komputera

Koszty są kolejnym ważnym parametrem, na który należy patrzeć przy wyborze odpowiedniego komputera. Jeśli zależy nam na urządzeniu o niższych parametrach, możemy mieć je już za około 1 000 złotych – mowa tutaj zarówno o komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Gdy jednak poszukujemy lepszych parametrów, urządzenia stacjonarne to wydatek 2 000 – 4 000 złotych. W przypadku laptopów za lepszą specyfikację musimy zapłacić nawet do 7 000 złotych, a są także droższe laptopy.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy sprzętu do codziennej, ale niewymagającej wysokich wymagań sprzętowych pracy, najlepszym wyborem będzie mobilny laptop. Gdy jednak pracujemy z oprogramowaniem, które potrzebuje lepszej specyfikacji, powinniśmy pomyśleć o zakupieniu komputera stacjonarnego.