Zamówienia publiczne – jak z nich korzystać?

Zamówienia publiczne – jak z nich korzystać?

Przedsiębiorcy mogą poszukiwać klientów na kilka sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z zamówień publicznych. W jaki sposób możemy to zrobić?

Zamówienia publiczne są jednym z elementów finansów publicznych, który obejmuje szczegółowe procedury wydawania środków publicznych, w tym sposobów wyłonienia wykonawców oraz sygnowania z nimi umów. Zamówienia publiczne są odmianą przetargu.

Na gruncie prawa w Polsce zasady udzielania zamówień publicznych są określone w Ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164), która zastąpiła ustawę z dnia 10 czerwca 1994 roku o zamówieniach publicznych (Dz.U. z 1994 r. Nr 76, poz. 344).

Czego dotyczą zamówienia publiczne?

Zamówienia publiczne dotyczą w szczególności podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych, a także innych podmiotów mających podobny charakter. Zamówienia dotyczą między innymi dostarczania produktów, usług, robót budowalnych.

W zamówieniu publicznym głównym celem jest wyłonienie takich wykonawców, którzy będą w stanie spełnić wymagania danej instytucji publicznej – tutaj ważna jest cena, ale nie tylko. Pod uwagę bierze się również inne zasady udzielania zamówień publicznych.

Podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych to:

- zasada bezstronności i obiektywizmu

- zasada jawności

- zasada pisemności postępowania

- zasada równego traktowania wykonawców

- zasada uczciwej konkurencji

Jakie firmy mogą brać udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

To czy nasza firma będzie w stanie skorzystać z zamówień publicznych, zależy od tego, z jakimi zamówieniami mamy do czynienia. Warunki są dość zróżnicowane, ale warto śledzić aktualne ogłoszenia. Od ich realizacji uzależniony jest udział firmy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Wystawa wskazuje, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

- posiadania wiedzy i doświadczenia

- posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania

- dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia

- sytuacji ekonomicznej i finansowej

Gdzie szukać zamówień publicznych?

Aktualnie informacje o zamówieniach publicznych możemy znaleźć także przez internet – pomaga w tym Biuletyn Zamówień Publicznych, gdzie publikuje się wiele ogłoszeń państwowych instytucji.

Warto też wskazać, że w przypadku mniejszych sum zamówień nie wszystkie ogłoszenia są zamieszczane w biuletynie – wówczas informacje najczęściej znajdują się na stronach instytucji, które je ogłaszają. Warto więc od czasu do czasu zaglądać na strony instytucji, dla których chcielibyśmy wykonać zlecenie.

Podsumowując, korzystanie z zamówień publicznych to jeden z tych sposobów pozyskiwania klientów, który również zasługuje na uwagę. Jeżeli uda nam się wygrać konkurs, w takim przypadku możemy liczyć na bezpieczną współpracę z instytucją państwową. To powoduje, że wiele firm korzysta obecnie z zamówień publicznych. Warto spróbować!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.