Zasady wydawania interpretacji podatkowych

Zasady wydawania interpretacji podatkowych

Wielu podatników w celu uzyskania pewności, że rozliczają właściwe podatki decydują się na uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Od zeszłego roku sposób wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych zmienił się. Wyznaczony został do wydawa...

Wielu podatników w celu uzyskania pewności, że rozliczają właściwe podatki decydują się na uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Od zeszłego roku sposób wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych zmienił się. Wyznaczony został do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych jeden organ.

Przed wprowadzeniem jednego organu mającego uprawnienia do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych takie interpretacje mogły być wydane przez dyrektorów izb skarbowych. Natomiast obecnie indywidualne interpretacje podatkowe są wydawane przez Krajową Informację Skarbową. Interpretacja podatkowa winna być składana do KIS z wykorzystaniem odpowiedniego formularza. Natomiast opłaty dotyczące wydania indywidualnej interpretacji podatkowej nie zmieniły się w stosunku do kosztów, które trzeba było ponosić przy wnioskowaniu o interpretacje podatkowe do dyrektorów izb skarbowych.

Uprawnienia KIS

W KIS realizowane są również inne działania oprócz wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Dotyczy to między innymi wydawania decyzji o zmianach interpretacji indywidualnych co dotyczy rozpatrywania wezwań, które mają na celu usunięcie naruszania prawa . KIS może również wygaszać indywidualne interpretacje, co zdarza się w przypadku gdy jest ona sprzeczna w stosunku do interpretacji ogólnych. Interpretacja indywidualna może być również uchylona, gdy dla danego stanu przedstawionego we wniosku winna być stosowana interpretacja ogólna.

Rozpatrywanie interpretacji podatkowych

Gdy składa się indywidualną interpretację podatkową do KIS można uzyskać informację o tym jaka jest interpretacja w ciągu trzech miesięcy, które liczone są od momentu wpłynięcia wniosku do KIS. Starając się o uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej podatnik ma prawo do wskazania terminu, w którym zostanie wydana interpretacja. Jednocześnie na KIS ciąży również obowiązek przestawiania takiej informacji w sposób niezwłoczny. Istotne jest również, że gdy KIS nie przedstawi indywidualnej interpretacji podatkowej w podanym terminie wówczas obowiązywać będzie tak zwana interpretacja milcząca. Dodatkowo uznaje się, że gdy termin obowiązujący KIS do wydawania interpretacji nie został dotrzymany wówczas obowiązywać winna interpretacja, która potwierdza słuszność stanowiska znajdującego się we wniosku. Taka interpretacja wskazana we wniosku będzie wówczas obowiązywać w pełnym zakresie.

Odwołanie od decyzji

Po wprowadzeniu KIS można również liczyć na korzystanie z uproszczonego procesu odwoławczego. Taka uproszczona droga odwoławcza sprawia, że nie istnieją możliwości zarówno odwołania do organu podatkowego, ale również składania zażaleń na wydane interpretacje podatkowe. Składający wniosek o indywidualną interpretację podatkową podatnik może złożyć wnioski zaskarżające wydaną interpretację do wojewódzkich sądów administracyjnych. Na zaskarżenie podatnik ma trzydzieści dni od momentu wydania decyzji, gdzie termin liczony jest od daty dostarczenia interpretacji do składającego wniosek.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.