Własna firma – usługi tłumaczeniowe. Co warto wiedzieć?

Własna firma – usługi tłumaczeniowe. Co warto wiedzieć?

Usługi tłumaczenia są popularną formą świadczenia usług przez tłumaczy w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W wielu przypadkach tłumacz chcący podejmować współpracę z zagranicznymi podmiotami musi zdecydować się na założenie własnej firm...

Usługi tłumaczenia są popularną formą świadczenia usług przez tłumaczy w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W wielu przypadkach tłumacz chcący podejmować współpracę z zagranicznymi podmiotami musi zdecydować się na założenie własnej firmy. Jednocześnie założenie własnej firmy pozwala na budowanie marki firmy na rynku, profesjonalnego wizerunku co jest w stanie przełożyć się na większe dochody, lepiej opłacane zlecenia.

Gdy zakłada się firmę tłumaczeniową, w której osobiście będzie się realizowało tłumaczenia bardzo ważne jest by posiadać doskonałą znajomość języków obcych. Najlepiej gdy posiada się poświadczone umiejętności realizowania tłumaczeń specjalistycznych. Wiele osób zakładających firmy tłumaczeniowe posiada również uprawnienia do realizowania tłumaczeń przysięgłych. Gdy posiadane umiejętności w zakresie realizowania tłumaczeń są bardzo profesjonalne można wówczas liczyć na współpracę z zagranicznymi firmami czy na tłumaczenia prac naukowych, literatury. Takie formy tłumaczeń pozwalają na zapewnienie największych dochodów. Przy prowadzeniu własnej firmy wysokość uzyskiwania dochodów ma spore znaczenie, gdyż niezbędne są one do opłacenia kosztów prowadzenia działalności, które w Polsce nawet przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie są niskie.

Forma prowadzenia działalności

Gdy zakłada się firmę tłumaczeniową ważne jest wybranie odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Oczywiście wybierać można każdą formę prowadzenia działalności, ale ważne jest by wybierać takie formy prowadzenia działalności, które są jak najbardziej korzystne pod kątem podatkowym czy łatwości prowadzenia firmy. Decydować można się nie tylko na jednoosobową działalność gospodarczą, ale również na inne formy spółek osobowych a nawet na założenie spółek kapitałowych co bywa wskazane przy zatrudnianiu pracowników do realizowania tłumaczeń. Gdy posiada się uprawnienia tłumacza przysięgłego przy zakładaniu spółek gdzie będzie się samodzielnie realizowało usługi można zdecydować się również na założenie spółki partnerskiej.

Czy warto zakładać firmę?

Przy zakładaniu każdej firmy niezbędne jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy warto jest zakładać firmę. Należy brać pod uwagę, że tłumacz może pracować w oparciu o umowy cywilnoprawne jak umowy o dzieło. Dla wielu osób realizujących tłumaczenia może to być znacznie wygodniejszym rozwiązaniem a także mniej kosztochłonnym. Realizowanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych może być wskazane gdy wykonuje się tłumaczenia jedynie jako dodatkową formę pracy. Wiele osób realizuje tłumaczenia również w niepełnym wymiarze godzin pracy co dotyczy choćby osób jednocześnie wychowujących dzieci i pracujących w domu. Wówczas wybranie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem prowadzonej działalności. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędne jest opłacanie między innymi składek na ubezpieczenia społeczne, które przy braku uzyskiwania odpowiednio dużych dochodów mogą być trudne do opłacenia.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.