Zatrudnianie młodocianych pracowników

Zatrudnianie młodocianych pracowników

Pracodawcy mogą decydować się na zatrudnianie pracowników młodocianych, ale wówczas muszą brać pod uwagę konieczność spełnienia surowszych norm przy takim zatrudnianiu pracowników.

Pracodawcy mogą decydować się na zatrudnianie pracowników młodocianych, ale wówczas muszą brać pod uwagę konieczność spełnienia surowszych norm przy takim zatrudnianiu pracowników. Gdy zatrudniany jest pracownik młodociany niezbędne jest między innymi zapewnienie innych warunków dotyczących czasu pracy czy odpoczynku w stosunku do pracowników zatrudnianych na normalnych warunkach. Do korzyści związanych z zatrudnianiem młodocianych pracowników zaliczyć można między innymi możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń.

Gdy chce się zatrudnić osobę młodocianą do pracy bardzo ważne jest sprawdzenie przede wszystkim wymagań co do granicy wieku określających osobą młodocianą. Zgodnie z przepisami prawnymi kodeksu pracy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę osoby młodocianej dotyczy każdego pracownika, który nie przekroczył osiemnastu roku życia a jednocześnie przekroczył szesnasty rok życia. Osoba, która ukończyła szesnasty rok życia zgodnie z przepisami prawa może samodzielnie nawiązywać stosunek pracy z pracodawcą. Jednocześnie zatrudnianie osób, które nie ukończyły szesnastego roku życia jest zabronione.

Warunki zatrudniania pracowników młodocianych

Gdy zatrudnia się pracownika młodocianego musi on spełnić między innymi takie warunki jak ukończenie gimnazjum a także posiadanie świadectwa lekarskiego, które wskazuje że praca na wskazanym stanowisku pracy nie będzie zagrażać jego zdrowiu. Dodatkowo pracodawca ma obowiązku w postaci skierowania osoby młodocianej na wykonanie wstępnych badań lekarskich. Dopiero po wykonaniu badań okresowych i kontrolnych osoba młodociana może być dopuszczona do wykonania pracy na wyznaczonym stanowisku pracy.

Zatrudnienie pracownika młodocianego nakłada na pracodawcę również obowiązek prowadzenia akt osobowych dla takiego pracownika. W aktach osobowych muszą znaleźć się takie informacje jak zaświadczeni lekarskie, które dotyczą jego stanu zdrowia. Jednocześnie niezbędne jest stworzenie takiego regulaminu pracy, który wskazuje rodzaj prac będących wzbronionymi dla młodocianych. Regulamin musi również zawierać rodzaje pracy, stanowiska pracy gdzie praca jest dozwolona do wykonania dla pracowników młodocianych. Jeśli zatrudnienie młodocianego nie jest wiązane z przygotowaniem zawodowym wówczas regulamin pracy musi wskazać również wykaz lekkich prac, które są dozwolone do wykonywania przez pracowników młodocianych.

Jeśli młodociany pracownik jest zatrudniany u pracodawcy gdzie wykonywana jest praca z występowaniem szkodliwych czynników dla zdrowia pracowników wówczas niezbędne jest również prowadzenie rejestru wyników badań, pomiarów dotyczących występujących czynników szkodliwych dla poszczególnych stanowisk pracy. Taki rejestr musi zawierać również te stanowiska pracy, na których wykonywana jest praca przez młodocianych.

Pracodawca w ramach pracy wykonywanej przez młodocianych pracowników musi również dbać o zapewnienie zarówno pomocy a także opieki. Dotyczy to między innymi zapewnienia pracownikowi informacji o jego obowiązkach, przedstawienie uprawnień, które posiada, pokazania sposobu wykonywania pracy na wskazanych stanowiskach.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.