Zmiana rachunku firmowego. Jak zmienić bank ?
Gdy chcemy zmienić bank, w którym prowadzimy konto firmowe, nie możemy zabrać ze sobą swojego numeru konta. W związku z tym za każdym razem, gdy przenosimy się do nowego banku, otrzymujemy nowy numer rachunku. Sama procedura zmiany banku nie jest jednak wcale taka skomplikowana, jak może się wydawać.
Bank często zmieniają cenniki prowadzenia kont, także dla przedsiębiorców. Oczywiście, nikt z nas nie lubi przepłacać za korzystanie z usług tego rodzaju, dlatego wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni z oferty, warto pomyśleć o zmianie banku. W jaki sposób możemy to zrobić?
Wyszukanie odpowiedniej oferty
Na samym początku musimy wiedzieć, do którego banku będziemy chcieli się przenieść. Oferty są różnorodne, więc najlepiej skorzystać ze specjalnych rankingów, porównywarek i kalkulatorów on-line, które pomogą nam w znalezieniu najlepszego konta firmowego.
Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że wtedy, gdy konto jest darmowe, najczęściej konieczne jest spełnienie określonych wymagań, aby opłaca nie została pobrana. Zwykle to wymóg określonych wpływów czy salda na koncie. Również warto sprawdzić, czy bank nie pobierze od nas dodatkowych opłat za wykonanie przelewów.
Założenie nowego rachunku
Zanim zdecydujemy się na zamknięcie starego rachunku bankowego, powinniśmy założyć nowy rachunek. Konto możemy obecnie założyć także przez internet, ale również istnieje możliwość udania się do placówki.
Do założenia konta potrzebujemy najczęściej takich danych jak nazwa, adres firmy, REGON, NIP, dane właściciela, numer PKD.
Podjęcie decyzji dotyczącej starego rachunku
Następna sprawa to zadecydowanie o losach starego rachunku bankowego. Mamy tutaj generalnie dwie możliwości, a mianowicie rachunek możemy zamknąć albo zostawić jeszcze na jakiś czas. Zwykle warto jednak pozostawić go na jakiś czas, zwłaszcza wtedy, gdy oczekujemy na płatności.
Zwykle wystarczy tylko miesiąc prowadzenia jednocześnie dwóch rachunków, więc musimy jeszcze ponieść dodatkowe koszty związane z rachunkiem, który nie został jeszcze zamknięty. Rachunek możemy zamknąć od razu wtedy, gdy nie oczekujemy na płatności i wiemy, że osoby posługujące się jego numerem zostały poinformowane o zmianie.
Poinformowanie o zmianie numeru konta
Gdy znamy już numer konta, powinniśmy jak najszybciej poinformować klientów, kontrahentów oraz urzędy. Aktualizację danych możemy wykonać zarówno pisemnie, jak i przez internet – dotyczy to również ZUS oraz US, ale warunkiem jest wtedy posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego.
Gdy wydamy upoważnienie dla banku, wówczas także to jego pracownicy będą mogli w naszym imieniu zająć się poinformowaniem naszych kontrahentów, klientów oraz urzędów o tym, że zmieniliśmy numer rachunku.
Podsumowując, zmiana numeru konta bankowego wcale nie jest bardzo trudna. Musimy jednak pamiętać o tym, że cała procedura może zająć nam nawet kilka miesięcy, gdy chcemy jednocześnie prowadzić dwa konta bankowe. Jeżeli jednak obecna oferta banku nie odpowiada nam w pełni i udało nam się znaleźć bardzo dobre nowe konto, warto zdecydować się na zmianę.