Brak gotówki na pierwszą firmę nie musi być problemem

Brak gotówki na pierwszą firmę nie musi być problemem
Brak gotówki na pierwszą firmę nie musi być problemem

Wiele firm można otworzyć bez posiadania dużych funduszy na start. Są takie biznesy, które wcale nie wymagają sporych wydatków. Wtedy jako wkład własny można wykorzystać swoje oszczędności lub wziąć niewielką pożyczkę. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy nie dysponujemy sporą gotówką na założenie działalności gospodarczej?

Założenie własnego biznesu powinno być zawsze dobrze przemyślane. Powinniśmy wziąć pod uwagę szereg różnych kwestii, niemniej musimy pamiętać o tym, żeby każdą decyzję przeanalizować, aby biznes na start był udany.

Generalnie mamy kilka możliwości, gdy nie dysponujemy wysoką sumą na start. Pierwsza z nich to wybranie takiego biznesu, który nie wymaga sporego wkładu na początek. Druga to wybranie dodatkowego finansowania. Jednocześnie musimy pamiętać o kilku kluczowych sprawach, by nie stracić zbyt dużo pieniędzy już na początku.

Firmy, które nie wymagają sporej sumy na start

Istnieje wiele pomysłów na biznes, które nie wymagają wysokiego wkładu na start. Możemy między innymi zacząć prowadzić sklep internetowy lub sprzedawać na aukcjach internetowych, możemy zajmować się świadczeniem różnych usług personalnych, na przykład pomagać w organizacji wydarzeń, opiekować się nad zwierzętami, dziećmi czy osobami starszymi. Także możemy prowadzić sprzedaż rękodzieła, tworzyć treści na sprzedaż, zajmować się doradztwem, świadczyć usługi sprzątania.

Gdy nie musimy ponosić kosztów wynajęcia lokalu, zakupienia specjalistycznego sprzętu kosztującego bardzo dużo, nie musimy zatrudniać innych pracowników, więc nasz biznes nie musi generować wysokich kosztów.

Wybranie odpowiedniej formy finansowania

Gdy chcemy zdecydować się na własny biznes, ale brakuje nam pieniędzy, możemy skorzystać także z różnych form finansowania. Oprócz własnych oszczędności możemy również zdecydować się na różne inne sposoby na pozyskanie pieniędzy na start firmy.

Oczywiście, możemy wziąć pożyczkę. Otrzymamy ją w niektórych bankach oraz firmach pozabankowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że zwykle nie będzie ona zbyt wysoka, jako że banki nie pożyczają nowym firmom wysokich sum ze względu na większe ryzyko kredytowe. O pożyczkę możemy ubiegać się też w Banku Gospodarstwa Krajowego, który prowadzi program „Wsparcie w Starcie”. Także możemy uzyskać różne dotacje, na przykład z urzędu pracy, z Unii Europejskiej.

Ważne sprawy, o których trzeba pamiętać przy zakładaniu firmy:

przed otwarciem biznesu dobrze się do tego przygotuj – stwórz realny biznes plan, wykonaj analizę konkurencji, zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe

przykładaj się o swojej pracy, aby twoje umiejętności i wiedza pozwoliły ci na wspięcie się na szczyt

poinformuj inne znajome ci osoby o swojej inicjatywie – będą mogły pomóc ci znalezieniu pierwszych klientów

korzystaj z darmowych narzędzi dostępnych on-line, aby zmniejszyć koszty

w razie wątpliwości zawsze pytaj specjalistów, aby nie wpaść w żadną pułapkę

Wobec tego dobrze prosperującą firmę możemy założyć nawet bez posiadania sporej sumy na start. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wszystko dobrze zaplanować!