Coworking zamiast biura – dla kogo?

Coworking zamiast biura – dla kogo?
Coworking zamiast biura – dla kogo?

Nie zawsze decydowanie się na wynajmowanie biura jest najlepszym rozwiązaniem pod kątem ekonomicznym. Zamiast decydowania się na wynajmowanie biura można zdecydować się na coraz bardziej popularny coworking. Jest to również rozwiązanie dla tych osób prowadzących własną działalność gospodarczą czy pracujących jako freelancer, którzy wykonują pracę w domu.

Przestrzenie coworkingowe są coraz łatwiej dostępne szczególnie w dużych miastach. Takie przestrzenie pozwalają również na korzystanie z coraz nowocześniejszych oraz coraz lepiej przygotowanych przestrzeni do realizowania pracy. Przestrzenie do coworkingu to rozwiązanie między innymi dla jednoosobowych firm, które są nowe na rynku. Właściciel takich firm, którzy wykonując pracę osobiście bardzo często na początku prowadzenia działalności nie mają odpowiednich środków finansowych do wynajęcia biura. Wynajęcie przestrzeni coworkingowych pozwalają na uzyskanie oszczędności. Dodatkowo uzyskuje się miejsce do pracy, które jest profesjonalnie przygotowane bez konieczności decydowania się na jakiekolwiek, jednorazowe inwestycje.

Kiedy coworking jest odpowiednim rozwiązaniem?

Gdy wybiera się oferty biur coworkingowych można korzystać już nie tylko w największych, ale również średniej wielkości miastach coraz szerszego zakresu dostępnych ofert. Coworking szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku specjalistów wykonujących wolne zawody, osób zajmujących się tworzeniem projektów na zlecenie. Jednak obecnie coraz chętniej z takiej przestrzeni korzystają również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, gdzie praca może być realizowana we wspólnej przestrzeni. Obecnie coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą realizuje pracę w formie zdalnej. Przy tak wykonywanej pracy przestrzenie coworkingowe nadają się idealnie. Jednocześnie wiele osób wykonujących pracę w domu po pewnym czasie decyduje się na korzystanie z przestrzeni coworkingowych. Nie wymaga to wydawania dużo większych pieniędzy na wynajem biura, ale pozwala na korzystanie z profesjonalnych przestrzeni biurowych a także z dostępu do niezbędnych do pracy urządzeń biurowych. Dodatkowo przestrzenie coworkingowe tworzą odpowiednie warunki do realizowania pracy co nie zawsze zapewnione jest w domu.

Popularność coworkingu

Coworking staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Wynika to między innymi ze zmian zachodzących na rynku pracy. Coraz więcej pracy realizowanej jest w formie zdalnej. Dotyczy to również pracy biurowej wykonywanej dla przedsiębiorstw. Przy wynajmowaniu przestrzeni coworkingowych można obecnie korzystać również z bardzo różnych ofert. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pozwalających nie tylko na wynajęcie biurka w ramach otwartej przestrzeni, w której pracują różni ludzi. Decydować można się na wynajmowanie oddzielnych pokojów a także sal, które pozwalają na zapewnienie miejsca dla większego zespołu czy w celu przeprowadzenia spotkania, szkolenia. Atutem przestrzeni coworkingowych jest również możliwość wynajmowania biura wraz z niezbędnych sprzętem.