Czym jest pożyczka na start firmy bez BIG?

Czym jest pożyczka na start firmy bez BIG?
Czym jest pożyczka na start firmy bez BIG?

Banki i instytucje pozabankowe przy sprawdzaniu zdolności kredytowej swoich klientów kontrolują ich również w specjalnych bazach. W przypadku firm podstawowe to bazy BIG, czyli biura informacji gospodarczej. Gdy historia firmy w BIG jest negatywna, możemy mieć trudności z uzyskaniem pożyczki na start lub też na bieżącą działalność.

Biuro informacji gospodarczej (BIG) jest instytucją, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem danych dotyczących nierzetelnych dłużników. Instytucje pożyczające pieniądze każdorazowo wysyłają zapytania do biur informacji gospodarczej w celu sprawdzenia statusu potencjalnego klienta. Gdy historia będzie pozytywna, wtedy łatwiej będzie nam o pożyczkę. W przeciwnym przypadku nie będzie to tak łatwe, ale nie znaczy to, że pożyczka na start firmy bez BIG nie jest niemożliwa.

Do BIG-ów możemy trafić wtedy, gdy nie będziemy spłacali naszych zobowiązaniach sumienie. Mogą zrobić to te podmioty, które mają podpisaną umowę z danym BIG. Są to między innymi banki, firmy pożyczkowe, zakłady ubezpieczeniowe, operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy internetu, telewizji kablowych, aby wspomnieć o niektórych z nich. Ponadto dłużnika do listy może dopisać konsument, gdy jego należność została stwierdzona tytułem wykonawczym.

W Polsce działa aktualnie pięć biur informacji gospodarczej:

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

Krajowy Rejestr Długów BIG (KRD)

BIG InfoMonitor

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT)

Banki oraz firmy pożyczkowe najczęściej korzystają z trzech pierwszych biur informacji gospodarczych, czyli ERIF, KRD oraz InfoMonitor. Biura te działają niezależnie od siebie i każde z nich ma swoją listę dłużników. Wobec tego sprawdzenie rzetelności klienta najczęściej odbywa się we wszystkich tych biurach naraz.

Na czym polega pożyczka bez BIG?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większość banków i firm pożyczkowych sprawdza swoich klientów w bazach dłużników BIG. Większość z nich automatycznie odrzuca wniosek w przypadku wykrycia informacji negatywnych o potencjalnym kliencie. Inne z kolei mogą sprawdzić klienta, ale decyzję wydają indywidualnie – są to przede wszystkim firmy pożyczkowe, ponieważ banki bardziej restrykcyjnie podchodzą do zadłużeń odnotowanych w bazach.

Zatem jeżeli interesuje nas pożyczka na start firmy bez BIG, musimy udać się do firmy pozabankowej lub też wnioskować o pożyczkę przez internet. Pożyczki bez sprawdzania w BIG oraz w innych bazach dłużników są łatwe do uzyskania, ale są droższe od innych pożyczek, w przypadku których dane w bazach bierze się pod uwagę.

Pożyczka w Aasa Dla Biznesu – czy sprawdzamy BIG?

Dla naszych klientów przygotowaliśmy atrakcyjną pożyczkę firmową – to pożyczka ratalna, którą można uzyskać do 10 000 złotych i na 24 miesiące. W Aasa Dla Biznesu sprawdzamy naszych klientów w bazach BIG – ERIF, KRD oraz InfoMonitor. Wobec tego pożyczka na start firmy bez BIG nie jest możliwa w Aasa Dla Biznesu. Więcej informacji o naszej ofercie można znaleźć na stronie. Zapraszamy!