Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?
Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

Szukasz przyjaznych warunków do założenia swojego własnego przedsiębiorstwa? W takim przypadku warto wziąć pod uwagę tak zwane inkubatory przedsiębiorczości. Czym są i w czym mogą nam pomóc?

Wiele osób chcących otworzyć swój biznes ma problemy z początkowymi formalnościami. Posiadanie własnej firmy oznacza wiele nowych spraw na głowie – przygotowywanie dokumentacji czy wizyty w urzędach to tylko początek. Przedsiębiorca musi również przestrzegać prawa i jego działania nie mogą wykraczać poza jego granice. Problemem jest też księgowość oraz kadry i płace. Do tego dochodzą kwestie finansowania przedsiębiorstwa.

Wobec tego wtedy, gdy firma poszukuje pomocy, warto wziąć pod uwagę na inkubatory przedsiębiorczości.

Inkubator przedsiębiorczości – co to jest?

Inkubatorami przedsiębiorczości nazywamy takie instytucje, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości. Oferta inkubatorów skierowana jest do określonych odbiorców, na przykład osób rozpoczynających lub chcących założyć działalność gospodarczą oraz początkujących przedsiębiorców należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, także do studentów czy podmiotów ekonomii społecznej.

Najczęściej kojarzymy inkubatory przedsiębiorczości z AIP, czyli akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości. Są one zakładane przez uczelnie wyższe jako forma wsparcia studentów i absolwentów.

Czym zajmują się inkubatory przedsiębiorczości?

Zakres pomocy inkubatorów przedsiębiorczości zależy od tego, do kogo kierują one swoje usługi. Możemy podzielić je na te, które zajmują się tak zwaną preinkubacją oraz inkubacją.

Inkubatory przedsiębiorczości skupione na preinkubacji oferują swoje usługi dla osób jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Pozwalają one na korzystanie z osobowości prawnej inkubatora bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej w urzędach.

Z kolei inkubatory skupione na inkubacji zapewniają wsparcie od momentu założenia działalności gospodarczej. Swoim członkom oferują między innymi pomoc lokalową, gdy firma nie może pozwolić sobie jeszcze na własne biuro, świadczą porady prawnej, udostępniają zaplecze biurowe, zajmują się świadczeniem usług księgowych, doradztwem, pomocą w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Jest to wobec tego pakiet usług przeznaczonych na start firmy czy start-upu, ponieważ także start-upy mogą korzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości.

Kto może korzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości?

Wszystko zależy już od tego, o jakim inkubatorze mówimy. Wielu z nas wydaje się, że takie instytucje obsługują tylko studentów czy młodych absolwentów uczelni, ale pomoc mogą otrzymać też osoby starsze – nie tylko te, które nigdy nie prowadziły działalności, ale również te, które miały już kiedyś firmę.

Korzystanie z usług inkubatorów przedsiębiorczości związane jest z niewielkimi opłatami – znacznie mniejszymi niż wynajem swojego biura, skorzystaniem z usług księgowych czy pomoc fachowych doradców. Warto więc dowiedzieć się więcej o inkubatorach przedsiębiorczości!