Długoterminowy wynajem auta na firmę. Czy to się opłaca?

Długoterminowy wynajem auta na firmę. Czy to się opłaca?
Długoterminowy wynajem auta na firmę. Czy to się opłaca?

Większość firm potrzebuje odpowiedniego pojazdu do pracy. Samochód możemy wyleasingować, możemy też go zakupić za gotówkę czy z kredytu. Jednak mamy jeszcze jedną opcję, a mianowicie wynajem. Czy to opłacalna alternatywa dla leasingu lub zakupu samochodu?

Wynajem samochodu kojarzymy przede wszystkim z wakacjami czy wyjazdem służbowym. Potrzebujemy auta na jakiś czas i w związku z tym wynajmujemy je w wypożyczalni. Zwykle jest to wynajem krótkoterminowy na kilka dni lub tygodni.

Jednak wypożyczalnie samochodów oferują również wynajem długoterminowy, który może trwać nawet więcej niż rok. Z takiej usługi najczęściej korzystają klienci biznesowi – zarówno duże firmy, jak i te mniejsze.

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy ma dużo zalet. Przede wszystkim firma nie musi ponosić wysokich kosztów, ponieważ wynajem długoterminowy jest tańszy od krótkoterminowego. Wraz z tymi opłatami nie trzeba również ponosić kosztów związanych z ubezpieczeniami pojazdu, jego przeglądami, serwisem. Wtedy, gdy z pojazdem pojawią się problemy, możemy otrzymać inne auto, dlatego zapewnia to ciągłość korzystania z auta służbowego.

Do wyboru mamy przy tym szeroką gamę pojazdów. Możemy zdecydować się na wynajem samochodu osobowego – miejskiego czy bardziej reprezentacyjnej limuzyny. Również istnieje możliwość wynajęcia pojazdu dostawczego. Wypożyczalnie najczęściej dają swoim klientom do wyboru od kilku do kilkunastu samochodów, dlatego możemy dobrać auto, które spełni nasze oczekiwania w pełni. Także możemy wymienić auto na inne, gdy będziemy mieli taką właśnie potrzebę.

Na jakich zasadach możemy wynająć samochód długoterminowo?

Firmy wynajmujące samochody długoterminowo najczęściej zawierają z wypożyczalniami umowy, w których określane są warunki wynajmu. W umowie określa się między innymi szacowany przebieg, co pozwala na określenie ogólnych kosztów związanych z wynajmem.

Opłata najczęściej następuje wtedy raz na miesiąc, co powoduje, że firma otrzymuje tylko jedną fakturę, którą może łatwo spłacić.

Ile zapłacimy za długoterminowy wynajem samochodu?

Koszty zależne są od wybranego samochodu. W przypadku samochodów miejskich cena wynajmu to zwykle około 900 złotych miesięcznie. Z kolei dla samochodów bardziej prestiżowych i większych to już około 1500-3000 złotych na miesiąc. Gdy chcemy zdecydować się na wynajem pojazdu dostawczego, wtedy ceny wynoszą od około 1700 do 2500 złotych miesięcznie.

Może wydawać się, że to naprawdę spore kwoty, ale nierzadko podobna cena dotyczy rat leasingowych czy rat w banku za kredyt samochodowy. W przypadku auta wynajętego nie musimy przy tym ponosić dodatkowych kosztów, które są na naszych barkach wtedy, gdy posiadamy auto na własność.

Ponadto wynajem samochodu nie wymaga przedstawiania szeregu dokumentów, jak ma to miejsce w przypadku kredytów czy leasingu. To znacznie upraszcza procedurę i z samochodu możemy korzystać wówczas, gdy potrzebujemy go najbardziej. Wobec tego długoterminowy wynajem samochodu to atrakcyjna oferta dla firm – warto ją sprawdzić!