Darmowe programy komputerowe dla firm. Czy warto z nich korzystać?

Darmowe programy komputerowe dla firm. Czy warto z nich korzystać?

Większość przedsiębiorców korzysta z różnych programów komputerowych, aby w ten sposób wykonywać swoje obowiązki jeszcze efektywniej. Programy dla firm możemy podzielić na dwie kategorie – te dostępne za darmo oraz te płatne. Które z nich są lepszym wyborem?

Programy do przygotowywania faktur, do księgowości, do obsługi klienta, zajmujące się wsparciem w wysyłce towarów czy też w logistyce, branżowe programy do realizacji zamówień czy też takie, które pomagają w prowadzeniu marketingu on-line – jest ich naprawdę bardzo dużo i za wiele z nich nie trzeba płacić ani złotówki. Czy jednak zdecydowanie się na darmowe programy komputerowe dla firmy to dobre rozwiązanie? A może lepiej dopłacić za takie oprogramowanie, które będzie mogło zaoferować nam więcej niż to darmowe?

Zacznijmy jednak od tego, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem darmowego oprogramowania komputerowego, ponieważ wszystko zależy od tego, na jakiej licencji ono działa.

Wyróżniamy trzy główne licencje dla darmowych programów komputerowych:

  • freeware – jest to oprogramowanie udostępnione za darmo, ale może posiadać zastrzeżony zakres wykorzystania, na przykład może być ono przeznaczone tylko do użytku domowego, więc nie będzie można używać go profesjonalnie
  • open source – to najszerszy rodzaj licencji, który obejmuje też dostęp do kodu źródłowego, zdecydowana większość takich darmowych programów komputerowych może być też używana komercyjnie, czyli do czynności związanych z prowadzeniem biznesu
  • shareware – licencja pozwalająca na bezpłatne korzystanie z programu przez określony czas, na przykład przez 30 dni, po tym czasie wymaga zakupienia pełnej wersji

Wobec tego najlepszym wyborem dla przedsiębiorstwa poszukującego darmowego oprogramowania komputerowego będzie to open source. Warto jednak wskazać, że nie wszystkie bezpłatnie dostępne programy można znaleźć w tej wersji. Warto wtedy zapoznać się z umowami licencyjnymi, aby nie okazało się, że programu nie można używać do celów komercyjnych.

Popularne programy dla firm dostępne za darmo

Wśród darmowego oprogramowania, które może być używane przez przedsiębiorstwa, znajduje się wiele przydatnych rozwiązań.

Warto wskazać między innymi na pakiety biurowe takie jak OpenOffice oraz LibreOffice, które mogą zastąpić płatne odpowiedniki, gdyż ich funkcjonalność także jest bardzo szeroka. Do wyboru mamy także programy przeznaczone do tworzenia grafiki takie jak Gimp, który pozwala na zaoszczędzenie nawet paru tysięcy złotych na kupnie płatnego odpowiednika. Możemy też korzystać z darmowych programów antywirusowych, programów do obsługi poczty elektronicznej czy programów do kompresji plików.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy darmowy program będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania użytkownika. Darmowe oprogramowanie może mieć ograniczoną funkcjonalność, więc w niektórych przypadkach warto rozważyć dopłacenie za to płatne, aby można było korzystać z niego jeszcze wygodniej, oszczędzając przez to swój czas, ale i pieniądze związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.