Finansowanie bieżącej działalności z pożyczki. Na co ?

Finansowanie bieżącej działalności z pożyczki. Na co ?
Finansowanie bieżącej działalności z pożyczki. Na co ?

Firmy często wykorzystują różnego rodzaju formy finansowania zewnętrznego, gdy poszukują dodatkowych środków do działania czy na planowane inwestycje. W tym przypadku najczęściej wybierane są pożyczki oraz kredyty firmowe, które pozwalają na uzyskanie gotówki nawet w ciągu jednego dnia. Na co można wówczas przeznaczyć otrzymane pieniądze?

Firmy mogą korzystać z wielu form finansowania zewnętrznego. Pożyczki oferowane przez banki oraz instytucje pozabankowe to najczęstszy wybór. Mogą być to zarówno zwykłe pożyczki gotówkowe, ale też pożyczki i kredyty obrotowe czy odnawialne.

Kredyty i pożyczki odnawialne i obrotowe przeznaczone są do finansowania bieżącej działalności, ale w tym celu możemy wziąć również zwykłą pożyczkę. Która z takich ofert będzie lepsza?

Wybieramy najlepszą pożyczkę na finansowanie bieżącej działalności

Oczywiście, wszystko zależy już od tego, jakie są oczekiwania, potrzeby oraz zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Pożyczki gotówkowe otrzymujemy w jednej wypłacie i potem spłacamy je w wyznaczonym czasie. To standardowy i częsty wybór, także wtedy, gdy firma potrzebuje dodatkowej gotówki tylko na jakiś czas.

Z kolei pożyczki i kredyty odnawialne i obrotowe, które udzielane są również w ramach konta bankowego, pozwalają na uzyskanie regularnej sumy dodatkowej, na przykład w formie debetu na koncie. Gdy spłacimy zobowiązanie, czyli wyrównamy debet, wówczas możemy korzystać z niego w nowym miesiącu. Pożyczki i kredyty odnawialne to najlepsza propozycja przeznaczona dla przedsiębiorców potrzebujących stałej dodatkowej sumy co miesiąc, ale też w razie niespodziewanych sytuacji.

Wobec tego musimy określić samodzielnie, jaki kredyt czy pożyczka mogłyby spełnić nasze oczekiwania w pełni. Warto więc porównać koszty i warunki, aby znaleźć ofertę, która będzie najbardziej korzystna.

Na co możemy wydać pieniądze z pożyczki firmowej?

Zasadniczo wtedy, gdy bierzemy pożyczkę gotówkową, obrotową lub odnawialną, możemy przeznaczyć pieniądze na dowolny cel. Gdy jednak chcemy uzyskać kredyt hipoteczny czy inwestycyjny, musi być on przeznaczony na konkretny cel.

Wynika to z podstawowej różnicy pomiędzy pożyczkami a kredytami. Pożyczki możemy wziąć na dowolny cel, z kolei kredyty są już celowe i muszą być przeznaczone tylko na wskazany zakup, na przykład zakup budynku, samochodu, maszyn.

Środki finansowe z pożyczki mogą być przeznaczone na:

wypłatę bieżących wynagrodzeń dla pracowników

zakupienie wyposażenia oraz materiałów eksploatacyjnych do firmy

uregulowanie płatności za usługi oraz produkty

uregulowanie rachunków

Z kolei długoterminowe kredyty przeznaczane są najczęściej na zakupienie środków transportu, urządzeń i maszyn, nieruchomości – gruntów i budynków. Także kredyt może być zaciągnięty na modernizację obiektów czy wyposażenia firmy.

Wobec tego oferowane przez banki i firmy pożyczkowe pożyczki oraz kredyty mogą być przeznaczone na różne cele – od tych związanych z codziennym działaniem firmy aż do tych, które dotyczą prowadzonych przez nią inwestycji.