Faktura z odwrotnym obciążeniem
Od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy muszą stosować się do nowych przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia. Przepisy rozszerzyły listę towarów i dołączyli do niej także niektóre usługi. Czym dokładnie jest odwrotne obciążenie? Kiedy należy stosować fa...
Od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy muszą stosować się do nowych przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia. Przepisy rozszerzyły listę towarów i dołączyli do niej także niektóre usługi. Czym dokładnie jest odwrotne obciążenie? Kiedy należy stosować fakturę z odwrotnym obciążeniem?
Odwrotnym obciążeniem określamy przerzucenie obowiązku rozliczania podatku VAT na nabywcę. Wówczas nie dokonuje go sprzedawca, jak zwykle ma to miejsce, ale kupujący dane towary czy usługi. Nie dotyczy to jednak wszystkich zakupów, ale tylko wybranych z nich znajdujących się na zatwierdzonej przez ustawę liście.
Lista towarów w przypadku transakcji krajowych, do których ma zastosowanie odwrotne obciążenie, znajduje się w załączniku numer 11 do Ustawy o VAT. Lista usług z kolei została umieszczona w załączniku 14 do wyżej wymienionej ustawy.
Podmioty uprawnione do odwrotnego obciążenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do wystawiania faktur z odwrotnym obciążeniem są uprawnione osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające określone towary czy usługi, które zostały wymienione w powyższych dokumentach prawnych.
Zastosowanie odwrotnego obciążenia nie jest możliwe w sytuacji, gdy chodzi o sprzedać dokonywaną na rzecz tych osób, które nie powadzą działalności gospodarczej, a także podatników, którzy są zwolnieni z VAT.
Warunki korzystania z odwrotnego obciążenia:
sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT (dotyczy dostawy szczególnych towarów, podatników, którzy nie są zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 i nie korzystają ze zwolnienia z VAT do limitu 150 000 zł)
nabywca jest czynnym podatnikiem VAT (podatnik kupuje towary wrażliwe, jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT)
dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 (dotyczy towarów, od nabycia których, nie przysługiwało odliczenie VAT, na cele działalności zwolnionej z VAT)
Towary i usługi transakcji odwrotnego obciążenia
Na wspomnianych powyżej listach będących załącznikami do Ustawy o VAT znajduje się szczegółowy wykaz tych towarów i usług, do których można stosować odwrotne obciążenie.
W przypadku towarów konieczne jest nie tylko znalezienie się na liście, ale również towary te muszą spełnić dodatkowy warunek – ich wspólna wartość w ramach jednej transakcji musi być wyższa od 20 000 złotych bez kwoty podatku. Poniżej prezentujemy listę towarów:
- biżuteria i wyroby jubilerskie
- konsole do gier wideo
- metale szlachetne i nieszlachetne
- odpady i surowce wtórne – szkło, guma, papier
- procesory
- przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie
- telefony komórkowe (także smartfony)
- wyroby stalowe, pręty, druty, żelazostopy
- złom
W przypadku usług faktura z obciążeniem odwrotnym może być wystawiona przy następujących usługach:
- roboty budowlane dotyczące wznoszenia budynków mieszkalnych (budowa nowych budynków, przebudowa lub remont istniejących budynków)
- roboty związane z rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych
- roboty tynkarskie
- roboty związane z robieniem posadzek i oblicowywaniem ścian
- roboty malarskie