Gdzie może znajdować się siedziba firmy?

Gdzie może znajdować się siedziba firmy?

Założenie działalności gospodarczej oznacza, że będziemy musieli również wskazać adres, pod którym działalność ta będzie prowadzona. Gdzie może znajdować się siedziba firmy?

Decyzja związana ze wskazaniem siedziby firmy powinna być podjęta już przed rozpoczęciem wypełniania dokumentu rejestracyjnego. Wynika to z faktu, że adres ten będziemy musieli wpisać w dokumencie.

Zależnie od tego, jakie miejsce działalności wybierzemy, będziemy musieli także pamiętać o tym, że będzie to miało związek z naszymi dalszymi obowiązkami jako przedsiębiorca. Wskazany adres będzie znajdował się w fakturach i rachunkach oraz korespondencji, a także będzie upubliczniony w rejestrze (CEIDG albo KRS).

Czym dokładnie jest miejsce prowadzenia działalności?

Miejscem prowadzenia działalności zgodnie z przepisami jest adres składający się z takich elementów jak nazwa ulicy, numer budynku czy mieszkania wraz z kodem oraz miastem.

Również istnieje możliwość wybrania nietypowego miejsca działalności, przykładowo adres może dotyczyć określonego numeru pawilonu w przejściu podziemnym pod daną ulicą.

Przedsiębiorca może także posiadać miejsca dodatkowe prowadzenia działalności oprócz wskazanego miejsca głównego.

Jeden adres prowadzenia działalności

Najczęściej jest tak, że przedsiębiorca posiada tylko jeden adres do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dla jednoosobowych działalności rejestrowanych w CEIDG najczęściej jest to adres zamieszkania przedsiębiorcy. Musimy jednak pamiętać, że wiążę się to też z określonymi wymogami.

Gdy prowadzimy firmę w swoim miejscu zamieszkania, powinniśmy wyznaczyć na ten cel jego część, na przykład pokój, albo cały lokal. Ma to także związek z faktem rozliczania kosztów utrzymania mieszkania. Tylko wtedy, gdy lokal jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie służy wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, jego utrzymanie możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Warto przy tym wskazać, że możemy także skorzystać z tak zwanych wirtualnych biur. Pozwalają one na rejestrację działalności gospodarczej pod ich adresem, na przykład w prestiżowym punkcie w centrum Warszawy.

Jeśli w formularzu rejestracyjnym nie określimy naszego adresu wykonywania działalności, automatycznie adresem tym będzie adres zamieszkania.

Wynajmowane mieszkanie a rejestracja firmy

Pojawia się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie, rejestracja działalności wtedy, gdy nie mamy własnego lokalu, ale wynajmujemy mieszkanie. W takiej sytuacji musimy mieć zgodę właściciela lokalu na prowadzenie takiej działalności.

Gdy jako siedzibę wskażemy wynajęte mieszkanie, ale nie będziemy mieli na to zgody właściciela, wówczas możemy być nawet wykreśleni z rejestru przedsiębiorców. Urząd skarbowy może wówczas zakwestionować nasze wydatki związane z użytkowaniem lokalu na potrzeby działalności.

Podsumowując, wskazanie adresu działalności jest bardzo ważne i musimy dobrze przemyśleć, pod jakim adresem chcemy ją zarejestrować. Warto przemyśleć tę kwestię wcześniej.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.