Jak sprawdzić kontrahenta?
Dzięki uzyskaniu informacji o potencjalnym kontrahencie jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko prowadzenia działalności. Możemy uniknąć niebezpieczeństwa braku spłaty pieniędzy z faktury, co może narazić nas nawet na problemy z płynnością finansową. Jak wobec tego sprawdzić kontrahenta?
Uzyskanie informacji o przedsiębiorcach jest obecnie bardzo proste, ponieważ do dyspozycji mamy internet. Oczywiście, samodzielne poszukiwanie informacji nie zawsze jest w pełni skuteczne, ale za to pozwala nam w przybliżeniu określić, czy zawarcie umowy z konkretnym kontrahentem wyjdzie nam na dobre.
Gdy również obawiasz się, że twój nowy kontrahent może być powodem wielu kłopotów, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Poszukaj informacji przez wyszukiwarkę
To najprostsza i bardzo skuteczna metoda weryfikacji kontrahenta. Wpisujemy wtedy do wyszukiwarki internetowej nazwę firmy czy imię i nazwisko przedsiębiorcy. Znajdziemy wtedy odnośniki do różnych stron internetowych, spośród których możemy wyłowić też te, które informują o jego sytuacji finansowej.
Przez wyszukiwarkę możemy też łatwo wyszukać opinie i referencje na temat firmy wystawiane przez klientów – one także mogą pomóc nam w podjęciu decyzji.
CEIDG – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej
Potencjalnego kontrahenta możemy sprawdzić też w bazach CEIDG, gdy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. W bazach możemy znaleźć informacje z wykorzystaniem nazwiska, numeru NIP czy adresu.
Z bazy możemy dowiedzieć się, czy firma jest aktywna i zarejestrowana, czy została wykreślona z rejestru, czy zawieszone.
KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
Dane w KRS również mogą być bardzo pomocne w weryfikacji kontrahenta, ale dotyczy to tylko spółek prawa handlowego. Wobec tego w Krajowym Rejestrze Sądowym nie znajdziemy informacji o osobach fizycznych prowadzących firmy.
W KRS znajdziemy informacje o rodzaju i okresie działania spółki, jej dane adresowe, wielkość kapitału. Także możemy znaleźć dane o postępowaniach upadłościowych, długach wobec ZUS oraz urzędu skarbowego. Możemy więc określić, czy kontrahent jest wiarygodny.
Rejestry dłużników
W sprawdzeniu kontrahenta mogą pomóc nam też różne rejestry dłużników, a dokładniej biura informacji gospodarczej. Zawierają one informacje dotyczące zadłużonych podmiotów, w tym przedsiębiorców.
Możemy znaleźć informacje w bazach takich jak ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów (KRD) BIG czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). Uzyskanie informacji w rejestrach tego rodzaju może być związane z dodatkowymi kosztami.
Wywiadownie gospodarcze
Najdroższym, ale też najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie informacji o innych firmach jest skorzystanie z tak zwanych wywiadowni gospodarczych. Są to najczęściej biura detektywistyczne, które sprawdzają firmy dla swoich klientów.
Wywiadownie gospodarcze są w stanie dostarczyć pełną gamę informacji do swoich klientów w postaci rozbudowanych analiz obejmujących nawet całe branże.