Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?
Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?

Obecnie niemalże w każdym banku znajdziemy rachunki firmowe. Są one dostępne zarówno w bankach uniwersalnych, które obsługują klientów prywatnych i biznesowych, a także w bankach skupionych na tych drugich odbiorcach, czyli na przedsiębiorstwach.

Tak naprawdę konto dla firmy niewiele rożni się od rachunku dla klienta prywatnego. Możemy sprawdzać na nim saldo, wykonywać przelewy, do rachunku możemy też otrzymać kartę. Zanim założymy konto, powinniśmy dobrze zapoznać się z różnymi propozycjami. W końcu najlepiej wybrać od razu to najlepsze niż później zajmować się zamykaniem i otwieraniem nowego konta, a tym samym zmianą jego numeru w urzędach, u kontrahentów czy klientów.

Czym powinno się wyróżniać dobre konto firmowe?

Oczywiście, najlepiej, aby było darmowe, aby nie musieć w ogóle płacić za korzystanie z niego. Dzisiaj jednak to nie takie proste, ponieważ wiele banków stosuje opłaty. Aby ich uniknąć, musimy najczęściej spełnić określone wymogi, na przykład wykonać określoną liczbę transakcji na miesiąc. Także standardem powinien być dostęp do rachunku przez internet, chociaż warto wskazać, że niektórzy przedsiębiorcy preferują tradycyjną obsługę w placówce bankowej.

Jednak z firmowymi kontami bankowymi mogą być związane różne koszty, które ponoszone są także przy spełnieniu określonych warunków. Banki mogą pobierać opłaty za prowadzenie konta, wykonywanie przelewów, udostępnienie karty do konta.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy poszukiwaniu dobrego konta dla firmy?

Jeśli chcemy mieć dobre konto firmowe, musimy przyjrzeć się ofertom w detalach. Sprawdźmy na początku, czy bank pobiera opłatę za założenie i prowadzenie konta. Aktualnie w kilku bankach możemy korzystać z konta za darmo. W pozostałych przypadkach musimy liczy się z kosztem od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Kolejna ważna sprawa to przelewy. Jako przedsiębiorca będziemy musieli wykonywać przelewy do ZUS oraz do Urzędów Skarbowych, a także często do innych klientów i kontrahentów. Najczęściej banki zapewniają klientom parkiet darmowych przelewów na miesiąc. Gdy je przekroczymy, płacimy za każdy przelew ponad limit.

Jeśli chcemy wyrobić kartę do swojego konta, aby mieć łatwy dostęp do pieniędzy, musimy także sprawdzić, z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć. Zwykle karta jest darmowa wtedy, gdy opłacimy nią zakupy za określoną sumę, na przykład 500 złotych miesięcznie. Limity są już indywidualne i zależne od banku. Także warto zwrócić uwagę na koszty wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Sprawdzaj i porównuj

W wyszukaniu najlepszego konta bankowego dla naszej firmy mogą pomóc nam również specjalne kalkulatory oraz porównywarki, które wskażą nam, gdzie obecnie możemy liczyć na najlepsze warunki oraz dodatkowe bonusy.

Warto zatem poświęcić chwilę, aby znaleźć dla siebie takie konto bankowe, które będzie najlepsze – wygodne w obsłudze, bezpieczne, tanie, a także funkcjonalne.