Pożyczka na firmę a podatek

Pożyczka na firmę a podatek

Finansowanie działania firmy z wykorzystaniem pożyczek jest częstą praktyką. Dzięki zewnętrznym środkom przedsiębiorca może opłacić pojawiające się wydatki, może też inwestować. Czy od pożyczania pieniędzy trzeba będzie zapłacić jakiś podatek?

Przedsiębiorca może pożyczyć pieniądze od rodziny, może też pożyczyć je od innej firmy, która zajmuje się udzielaniem pożyczek. Jeżeli także zamierzasz skorzystać z pożyczki, sprawdź razem z nami, czy będzie to wiązało się z określonymi konsekwencjami podatkowymi.

Pożyczka od firmy pożyczkowej czy banku

Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy na swoje działanie, może zwrócić się z tym do firmy pożyczkowej albo do banku. Do wyboru mamy szeroką gamę różnych pożyczek, które możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością.

Zasadniczo otrzymanie pożyczki od banku czy firmy pożyczkowej jest czynnością obojętną podatkowo. Ponieważ w roli podatnika VAT występuje wtedy instytucja bankowa, na pożyczkobiorcy nie ciążą obowiązki w zakresie opłacenia podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych). W rezultacie nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przychód po stronie pożyczkobiorcy ma jednak miejsce wtedy, gdy dochodzi do umorzenia całości pożyczki albo jej części. Wtedy przepisy mówią, że pożyczkę trzeba odpowiednio rozliczyć – do przychodów zalicza się bowiem wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Podobna sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy przedsiębiorca otrzymuje nieoprocentowaną pożyczkę. Wtedy też ma miejsce powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Gdy chcemy pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej czy innej firmy, która nie jest podatnikiem VAT, wtedy zwolnienie z PCC nie obowiązuje.

Odsetki od kredytu jako koszt prowadzonej działalności

Przedsiębiorcy mogą korzystać z możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty, ale tylko pod warunkiem, że kredyt ten będzie bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą, a tym samym będzie mógł przyczynić się do osiągania lepszych przychodów przez przedsiębiorstwo.

Do kosztów uzyskania przychodów firma może zaliczyć odsetki, które zostały rzeczywiście zapłacone, a także odsetki skapitalizowane bez odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w czasie ich realizacji. Dokładne informacje można uzyskać w biurach księgowych – fachowcy będą mogli doradzić, jak prawidłowo rozliczyć pożyczkę i skorzystać z optymalizacji podatku.

Gdzie wziąć pożyczkę dla firmy?

Gdy szukasz dobrej pożyczki dla swojego przedsiębiorstwa, skorzystaj z naszej oferty w Aasa Dla Biznesu – dla naszych klientów przygotowaliśmy specjalną pożyczkę, która dostępna jest całkowicie przez internet. Jej kwota to do 10 000 złotych i możemy zaciągnąć ją na okres do 24 miesięcy. Jako że jest to pożyczka ratalna, jej spłata nie jest skomplikowana i przedsiębiorca może łatwo ją oddać, bez ryzyka dla swojej płynności finansowej.

Jeżeli chcesz zaciągnąć dobrą pożyczkę dla firmy, nie czekaj, ale już teraz złóż wniosek na naszej stronie internetowej. Możesz tutaj już teraz zapoznać się z warunkami pożyczki i jej kosztami. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.