Kiedy konieczna jest restrukturyzacja w firmie?

Kiedy konieczna jest restrukturyzacja w firmie?

Pojęcie restrukturyzacji przede wszystkim kojarzone jest z trudną sytuacją w biznesie i koniecznością wprowadzenia odpowiednich zmian. Czym dokładnie jest restrukturyzacja? Kiedy jest ona konieczna? Jak ją przeprowadzić?

Restrukturyzacja, inaczej restrukturalizacja to gwałtowne zmiany prowadzone w aktywach, pasywach albo też w organizacji firmy. Głównym zadaniem restrukturyzacji jest stworzenie podwalin do wzrostu wartości biznesu. Restrukturyzacja określana jest także jako transformacja.

Na osłabienie pozycji firmy może wpłynąć bardzo dużo czynników – zwiększona konkurencja, nieodpowiednie inwestycje, zmiany w otoczeniu ekonomicznym. W tych, a także wielu innych sytuacjach może zajść konieczność przeprowadzenia procesu restrukturyzacyjnego.

Przyczyny wewnętrzne restrukturyzacji:

  • podwyżka kosztów wytwarzania
  • nadmiernie materiałochłonna produkcja
  • nadmiernie energochłonna produkcja

Przyczyny zewnętrzne restrukturyzacji:

  • większa konkurencja
  • przeobrażenia polityki gospodarczej

Restrukturyzację wtedy, gdy stan firmy jest nadal dobry, możemy przeprowadzić bez udziału podmiotów trzecich. Jednak wtedy, gdy pojawia się kryzys płynnościowy, może być konieczne skorzystanie z pomocy podmiotów trzecich, w szczególności banków i innych instytucji finansowych, które będą mogły pomóc finansowo.

Aby restrukturyzacja się powiodła, konieczne jest nie tylko wdrożenie działań odpowiednio wcześnie, ale również przeprowadzanie ich przyszłościowo. Ważne jest dokładne monitorowanie sytuacji w firmie, a także jej otoczenia, aby móc szybko zareagować na jakiekolwiek zmiany.

Jednocześnie restrukturyzacji nie powinniśmy pojmować jedynie jako sposób na zmniejszenie kosztów. To również specjalne działania dostosowawcze oraz pomoc z zewnętrznych instytucji.

4 główne rodzaje restrukturyzacji:

  • restrukturyzacja kreatywna – pozwala na kreowanie zmian w czasie, czyli zastosowane zmiany w przedsiębiorstwie widać dopiero po jakimś czasie, na przykład wtedy, gdy firma chce wprowadzić na rynek nowe produkty
  • restrukturyzacja antycypacyjna – obejmuje przewidywanie, porównania z innymi przedsiębiorstwami, aby konkurować z nimi i przegonić je, restrukturyzacja tego rodzaju obejmuje głównie organizację pracy, zatrudnienie, marketing, wyniki finansowe
  • restrukturyzacja dostosowawcza – ma niejako charakter naprawczy, przeprowadzana jest wtedy, gdy firma ma niezadowalające wyniki, na przykład za mały mają zysk, skupiona jest na natychmiastowej zmianie funkcjonowania przedsiębiorstwa w celu jego stabilizacji
  • restrukturyzacja naprawcza – skupiona jest na naprawie firmy w celu ustabilizowania jej funkcjonowania i dążenia do dodatniego bilansu, powoduje najwięcej trudności w realizacji

Przeprowadzenie restrukturyzacji powinno być zawsze odpowiednio zaplanowane, aby przyniosło najlepsze rezultaty. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na korzystanie z pomocy innych firm doradczych, które pomagają im w przygotowaniu odpowiedniego planu restrukturyzacji i jego wdrożeniu.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.