Koszt zatrudnienia pracownika na etacie

Koszt zatrudnienia pracownika na etacie

Zatrudnienie pracownika na etacie, czyli na umowie o pracę jest dla pracodawcy dość wysokim kosztem. Jednak jest to preferowana metoda wtedy, gdy pracownik ma wykonywać swoje obowiązki regularnie, pod naszym zwierzchnictwem. Z jakimi kosztami związane jest...

Zatrudnienie pracownika na etacie, czyli na umowie o pracę jest dla pracodawcy dość wysokim kosztem. Jednak jest to preferowana metoda wtedy, gdy pracownik ma wykonywać swoje obowiązki regularnie, pod naszym zwierzchnictwem. Z jakimi kosztami związane jest zatrudnienie pracownika na etacie?

Gdy pracodawca chce zdecydować się na zatrudnienie pracownika na etacie, wówczas podczas negocjacji wynagrodzenia powinien on pamiętać o tym, że jego koszty będą wyższe od samej wypłaty pracownika. Jako pracodawca musimy wtedy odprowadzać określoną część składek ubezpieczeniowych, na Fundusz Pracy, a także w określonych przypadkach składki ubezpieczenia wypadkowego.

Również obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie właściwych rozliczeń. Musi on obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego z wynagrodzenia pracownika.

Składki ubezpieczeniowe

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim ubezpieczeniom jak ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca musi wtedy zgłosić pracownika do ubezpieczeń w ZUS i odprowadzać za niego należne składki.

W jaki sposób oblicza się składki za pracownika? W tym celu konieczne jest pomnożenie stawki procentowej danej składki, która wynika z przepisów przez tak zwaną podstawę wymiaru stawki.

Podstawa wymiaru

Podstawa wymiaru to uzyskany przez pracownika przychód – jego wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty oraz inne kwoty.

Przychodami określa się także świadczenia pieniężne, które są ponoszone za pracownika, a także inne nieodpłatne świadczenia lub te odpłatne częściowo.

Wysokość składek ubezpieczeniowych wynosi:

- ubezpieczenia emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru

- ubezpieczenia rentowe – 8% podstawy wymiaru

- ubezpieczenia chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru

- ubezpieczenia wypadkowe – od 0,40% do 3,60% podstawy wymiaru zależnie od firmy

Fundusze pozaubezpieczeniowe

Oprócz powyższych składek przedsiębiorca powinien też opłacać fundusze pozaubezpieczeniowe, a mianowicie Fundusz Pracy wynoszący 2,45% podstawy wymiaru oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) – 0,10% podstawy wymiaru.

Od powyższych kosztów przysługują też zwolnienia ze składek przy spełnieniu określonych wymogów.

Zaliczki na podatek dochodowy

Jako pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę wpłacamy też zaliczki na podatek dochodowy.

Zaliczki na podatek dochodowy wynoszą:

* 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu – stawka obowiązuje za miesiące od początku roku do miesiąca (włącznie), w którym dochód uzyskany od początku roku przez pracownika w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 85 528 złotych

* 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu – w przypadku miesięcy następujących po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył 85 528 złotych

Wobec tego przy umowie o pracę pracodawca ponosi dość wysokie koszty, niemniej jednak zapewnia on pracownikowi lepszą ochronę niż na podstawie umów cywilnoprawnych.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.