Kredyt na start działaności

Kredyt na start działaności

Masz już pomysł na biznes, ale brakuje ci odpowiednich środków, aby spełnić swoje marzenie? Nie musisz odkładać planów na później. Wystarczy, że weźmiesz szybki kredyt na start. Gdzie można go otrzymać? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile można pożyczyć?

W zależności od branży oraz rodzaju działalności firma może wymagać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na start. Wszystko zależy od tego, jakie początkowe wydatki trzeba będzie ponieść. Założenie firmy wprawdzie jest darmowe, ale musimy przygotować się na regularne koszty już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Pieniądze przeznaczane są między innymi na zakup wyposażenia firmy, towaru, na założenie strony internetowej oraz marketing. Także niekiedy firma od razu zatrudnia pracowników, w tym samym musi wypłacać im pensję. To tylko kilka przykładów, ponieważ każda działalność gospodarcza jest inna.

Gdy brakuje pieniędzy na założenie firmy…

Jeśli przedsiębiorca nie ma odłożonej wystarczającej sumy, aby pokryć wszystkie koszty związane z rozpoczęciem działalności, może skorzystać z form finansowania zewnętrznego. W tej kategorii znajdują się między innymi różne dotacje, a także pożyczki na start.

Dotacje są korzystnym wyborem, ponieważ przy spełnieniu określonych wymogów nie trzeba ich zwracać. Z drugiej strony powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każda firma jest w stanie otrzymać dofinansowanie. Gdy nie możemy się o nie obiegać, najczęściej wybór pada na kredyt dla nowych firm.

Gdzie po kredyt dla nowej firmy?

Finansowanie dla nowych przedsiębiorstw jest dostępne zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych. Musimy pamiętać o tym, że wymogi oraz limity u poszczególnych kredytodawców będą inne.

Banki najczęściej oferują klientom kredyty w kwocie do około 20 000 czy 30 000 złotych na start. Kwotę możemy rozłożyć nawet na 5 lat, dlatego możemy uzyskać wtedy niską ratę. Do uzyskania kredytu musimy dostarczyć odpowiednie dokumenty, między innymi związane z założeniem firmy. Nie możemy mieć długów w bazach BIG i BIK – w razie jakichkolwiek długów bank może odmówić nam finansowania. Jako że są do kredyty wysokiego ryzyka, banki dokładnie sprawdzają swoich klientów. Niektóre z nich wymagają dodatkowych warunków do spełnienia, na przykład poręczenia. Często wraz z kredytem musimy też założyć konto bankowe – warto sprawdzić jego opłaty.

W pozabankowych firmach pożyczkowych będziemy mogli otrzymać kredyt na start firmy najczęściej w sumie około 10 000 złotych. Czas spłaty zadłużenia wnosi najczęściej do 2 lat. W związku z tym w firmie pozabankowej najczęściej pożyczymy mniej, ale możemy liczyć na lepsze warunki – nie ma potrzeby przedstawiania żadnych zabezpieczeń, na przykład poręczeń. Nie ma też potrzeby dostarczania dokumentów księgowych i bankowych.

Kredyt już od pierwszego dnia działalności

Co ważne, kredyt na start możemy otrzymać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. W zasadzie możemy złożyć o niego wniosek od razu po dokonaniu rejestracji firmy, na przykład przez internet.

Wynika to z faktu, że do wniosku kredytowego musimy wpisać dane naszej nowo założonej firmy. Zatem nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu na firmę jeszcze zanim zostanie ona założona.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.