Kto nie musi rejestrować się jako podatnik VAT?
Przedsiębiorcy mogą zarejestrować się jako podatnicy VAT, ale wielu z nich nie musi tego robić. Jakie podmioty są zwolnione z płacenia podatku od towarów i usług i nie muszą składać dokumentu rejestracyjnego VAT-R?
W polskim prawie podatnikiem VAT czynnym określa się podmiot, który jest zarejestrowany do VAT i wykonuje związane z tym czynności podatkowe. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że czynnymi podatnikami są wszyscy podatnicy VAT zobligowani do płatności podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług.
Zgodnie z ustawą o VAT, podmioty zwolnione od podatku od towarów i usług, to:
- podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej była mniejsza łącznie w poprzednim roku podatkowym od 200 000 złotych (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji) – jest o tak zwane zwolnienie podmiotowe
- podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 200 000 złotych
- podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT (wymienione w Ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych) – niezależnie od wartości sprzedaży – jest to tak zwane zwolnienie przedmiotowe
Gdy przedsiębiorstwo zaczyna działalność w trakcie trwania roku kalendarzowego, wówczas będzie zwolnione z podatku VAT aż do momentu, w którym przekroczy kwotę 200 000 złotych w odniesieniu do proporcjonalnego okresu prowadzenia działalności.
Limit ten można obliczyć przez pomnożenie liczby dni od rozpoczęcia sprzedaży VAT do końca roku przez obowiązujący limit VAT i następnie należy podzielić uzyskaną liczbę przez liczbę dni w danym roku.
O czym jeszcze musi pamiętać przedsiębiorca zwolniony z VAT?
Jeśli firma ma status podatnika zwolnionego, nie musi składać deklaracji rozliczających VAT (VAT-7 lub VAT-7K). W związku z tym nie musi odprowadzać kwot z tytułu VAT należnego do Urzędu Skarbowego, ale również nie uzyskuje prawa do odliczenia (zwrotu) podatku naliczonego.
Przedsiębiorca powinien też pamiętać o tym, że musi wykonywać zapisy dotyczące sprzedaży oraz zakupu towarów i usług w Księdze Przychodów i Rozchodów lub w Rachunku Zysków i Strat w kwocie brutto.
Jeśli przedsiębiorca chciałby być podatnikiem VAT wtedy, gdy nie ma do tego obowiązku, powinien on powiadomić o tym naczelnika Urzędu Skarbowego przed rozpoczęciem okresu, w którym rezygnuje ze zwolnienia. Konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego dokumentu – VAT-R. Więcej informacji o tym, jak wypełnić dokument, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Skarbowego. Pomocą służą również biura rachunkowe, które mogą wykonać tę czynność za klienta.