Na czym polega księgowość internetowa?

Na czym polega księgowość internetowa?

Prowadzenie księgowości to obowiązek większości przedsiębiorców. Gdy również chcesz założyć własną firmę i rozliczać się na zasadach ogólnych czy według podatku liniowego, rozliczanie się z księgą podatkową będzie dotyczyło także ciebie. Oczywiście, możemy robić to samodzielnie, ale wcale nie musimy wykorzystywać do tego papierowych ksiąg. Obecnie z pomogą przychodzi nam internet.

 

Księgowość internetowa to kusząca propozycja w szczególności dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dla innych małych firm. Wprawdzie usługi świadczone przez biura księgowe nie są obecnie bardzo wysokie, niemniej jednak dla wielu przedsiębiorców liczy się każda złotówka.

Po pojęciem księgowości internetowej znajdują się dwie usługi – programy on-line do samodzielnego prowadzenia księgowości, a także usługi księgowe on-line oferowane przez biura księgowe – mowa wtedy o tak zwanej księgowości hybrydowej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Programy księgowe online

Wielu z nas programy księgowe może kojarzyć przede wszystkim z programami przeznaczonymi do instalacji na komputerze. Jednak obecnie nie są one jedynym rozwiązaniem, gdy firma potrzebuje programu do prowadzenia ksiąg oraz innych ewidencji.

Programy on-line działają w chmurze, co ma swoje zalety oraz wady. Przede wszystkim oznacza to, że do ich obsługi potrzebujemy dostępu do internetu. Można uznać to za wadę, ale aktualnie z sieci możemy korzystać niemalże wszędzie, a przerwy zdarzają się bardzo rzadko. Programy on-line przechowują dane na zewnętrznych serwerach, więc nie ma ich na naszym komputerze – to duża zaleta, ponieważ nie ryzykujemy ich utraty w razie awarii czy skradzenia komputera. Także są łatwe w obsłudze i często pozwalają na uzyskanie pomocy specjalistów przez internet.

Dostępne przez internet programy księgowe są przeznaczone zarówno dla jednoosobowych firm, jak i dla tych zatrudniających pracowników. Nie są trudne w obsłudze, chociaż na początku mogą wymagać nauki podstawowych komend. Za korzystanie z programu płacimy abonament co miesiąc lub co rok. Ceny są przystępne.

Księgowość internetowa z biurem rachunkowym

Internetowe biura rachunkowe specjalizują się w świadczeniu tak zwanej księgowości hybrydowej. Zajmują się prowadzeniem ksiąg, dokumentów podatkowych, przekazywaniem deklaracji do ZUS oraz urzędów skarbowych.

W tym przypadku księgowość prowadzą za nas specjaliści, ale nie musimy wychodzić z domu, aby dostarczać dokumenty. Przesyłamy je on-line do firmy księgowej, która następnie zajmuje się wszystkim czynnościami za nas. To powoduje, że nie dość, że możemy załatwić wszystko on-line, to jeszcze dodatkowo oszczędzamy swój czas i mamy pewność, że prace wykonane są prawidłowo – w końcu wykonują je księgowi posiadający właściwe kwalifikacje i uprawnienia.

Ceny tego rodzaju obsługi również nie są bardzo wysokie, niemniej zapłacimy za nie więcej niż za obsługę programu do księgowania on-line samodzielnie. Do wyboru mamy kilka pakietów kosztujących od kilkudziesięciu do około 100 złotych miesięcznie.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.