Otwarcie firmy za granicą. Czy to się opłaca?

Otwarcie firmy za granicą. Czy to się opłaca?

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad otwarciem firmy za granicą, między innymi w Wielkiej Brytanii czy w Czechach. To interesująca propozycja z punktu widzenia kosztów, niemniej jednak ma też swoje minusy

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad otwarciem firmy za granicą, między innymi w Wielkiej Brytanii czy w Czechach. To interesująca propozycja z punktu widzenia kosztów, niemniej jednak ma też swoje minusy. Czy warto zdecydować się na działalność prowadzoną poza granicami naszego kraju?

Wysokie podatki, nieprzyjemni urzędnicy, biurokracja, niskie zarobki – to tylko niektóre powody, dla których przedsiębiorcy myślą o przeniesieniu się za granicę. Nie możemy ukrywać, że w wielu innych krajach działalność gospodarcza jest bardziej opłacalna niż w Polsce. Gdy jednak nie zamierzamy przeprowadzać się do danego kraju i chcemy tylko zarejestrować firmę poza granicami Polski, musimy pamiętać o tym, że prowadzenie firmy w taki sposób może być mało komfortowe.

Założenie firmy za granicą nie takie trudne

Przykładowo w Niemczech możemy założyć własną firmę zaledwie w kilka minut. Wystarczy tylko udanie się do Gewerbeamt, czyli Urzędu do Spraw Działalności Gospodarczej, gdzie składamy wniosek o zarejestrowanie działalności. Aby założyć własną firmę w Niemczech musimy mieć lokal i meldunek. Pozostałe sprawy załatwi za nas urząd, który przekaże informacje do innych instytucji.

Z kolei w Wielkiej Brytanii bardzo popularna i także dogodna forma prowadzenia biznesu to self-employed, czyli samozatrudnienie. Gdy wybierzemy taką działalność, wtedy nie musimy płacić za rejestrację i firmę założymy także w jednym miejscu. Możemy zrobić to też telefonicznie, pocztowo czy internetowo.

W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza też założenie firmy w Czechach. Przedsiębiorców kuszą niższe niż u nas koszty prowadzenia działalności oraz możliwość skorzystania z różnych ulg. Założenie własnej działalności nie jest także bardzo skomplikowane.

Ile możemy zyskać, zakładając firmę za granicą?

Tutaj wszystko zależy już od tego, jaką będziemy prowadzili działalność, a także jakie będziemy osiągali dochody. Na szczególną uwagę zasługują koszty podatku. Przykładowo w Wielkiej Brytanii nie płacimy podatku wtedy, gdy zarobimy nawet ponad 50 000 złotych, z kolei w Polsce limit jest znacznie niższy.

Firmy w innych krajach europejskich mogą też łatwiej odliczać podatek, a także nie mają tak dużych obciążeń związanych ze składkami ubezpieczeniowymi.

Zakładać firmę samemu czy poszukać pomocy?

Gdy chcemy założyć biznes za granicą, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły. Jeżeli jednak nie mamy na to zbyt wiele czasu lub nie wiemy dokładnie, na co powinniśmy zwracać uwagę, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów w tym właśnie zakresie.

Aktualnie w Polsce możemy skorzystać z pomocy wielu agencji i kancelarii prawnych, które pomagają swoim klientom w przeniesieniu działalności za granicę oraz dbają o wszystkie kwestie prawne i podatkowe, aby klient mógł prowadzić swoją firmę bez żadnego ryzyka.

Takie agencje i kancelarie mogą również przekalkować, jakie będą koszty związane z przeniesieniem firmy do innego kraju i jakie są potencjalne zyski w związku z taką decyzją.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.