Rodzaje leasingu – co wybrać?

Rodzaje leasingu – co wybrać?

Leasing jest coraz bardziej popularną formą pozyskiwania przez firmy pojazdów, maszyn. Jednocześnie na rynku można korzystać z różnych typów leasingu. Pozwala to również wybierać takie rodzaje leasingu, które będą w stanie zapewnić znacznie większe korzyśc...

Leasing jest coraz bardziej popularną formą pozyskiwania przez firmy pojazdów, maszyn. Jednocześnie na rynku można korzystać z różnych typów leasingu. Pozwala to również wybierać takie rodzaje leasingu, które będą w stanie zapewnić znacznie większe korzyści.

Do najczęściej wybieranych rodzajów leasingu zaliczyć można leasing operacyjny oraz finansowy. Dostępne są również takie rodzaje leasingu jak zwrotny oraz konsumencki. Zwrotny leasing kierowany jest do przedsiębiorstw, które posiadają środki trwałe. Oddanie majątku w ramach leasingu zwrotnego pozwala uzyskanie gotówki a także na korzystanie z oddanego leasingodawcy majątku na podstawie umowy leasingu. Leasing konsumencki jest kierowany do osób prywatnych.

Leasing operacyjny

Decydując się na leasing operacyjny można pozyskać przedmiot leasingu najczęściej na krótszy okres niż czas użytkowania leasingowanego dobra. Do korzyści przy decydowaniu się na leasing operacyjny zaliczyć można między innymi możliwość zaliczania użytkowania leasingowanego przedmiotu do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie sam przedmiot leasingu nie jest amortyzowany. Dodatkowo przy leasingu operacyjnym można decydować się również na podpisanie takiej umowy, które uprawnia leasingobiorcę pod zakończeniu umowy leasingu na zakup przedmiotu leasingu za cenę, która została ustalona w umowie leasingu.

Finansowy leasing

Zdecydowanie się na leasing finansowy można zwiększyć majątek firmy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w momencie gdy umowa leasingowa kończy się. Wynika to z faktu, że przedmiot leasingu jest własnością finansującego gdzie amortyzacja realizowana jest przez klienta. Przeniesienie własności przy leasingu finansowym musi być zawarte w umowie leasingowej. Podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego można również zawrzeć w umowie, że po zakończeniu okresu trwania leasingu przedmiot leasingu może zostać zakupiony przez leasingobiorcę. Jednak przy leasingu finansowym wykup praktycznie nie istnieje na rynku. Natomiast w leasingu finansowym, w odróżnieniu od leasingu operacyjnego, kosztem uzyskania przychodu jest rata odsetkowa. W leasingu finansowym występują dwie części raty, czyli kapitałowa oraz odsetkowa. Pierwszą część, czyli rata kapitałowa stanowi kapitał operacji kredytowej.

VAT przy leasingu operacyjnym, finansowym

Różnica pomiędzy operacyjnym a finansowym leasingu dotyczy również VAT. Przy leasingu operacyjnym VAT płacony jest w ratach. Podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty, co wynika z traktowania leasingu operacyjnego w kontekście VAT jako usługi. Naliczanie VAT odbywa się przy każdej opłacie leasingowej co przekłada się również na rozłożenie zapłaty VAT na cały okres trwania leasingu. Leasing finansowy w kontekście podatku VAT jest traktowany jako dostawa towaru. Powoduje to sytuację, w której VAT opłacany jest od sumy płatności leasingowych w całości i odbywa się to przy płaceniu pierwszej raty leasingowej. Jest to jednym z powodów, że leasing finansowy jest popularnym rozwiązaniem w podmiotach nie będących płatnikami podatku VAT.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.