Umowa franczyzy – jakie elementy powinna zawierać?

Franczyza może być dobrym pomysłem na biznes budowanym na bazie doświadczeń innych przedsiębiorstw. Właśnie dlatego ma ona wielu zainteresowanych również w Polsce. Gdy chcemy zdecydować się na franczyzę danej marki, musimy wtedy podpisać odpowiednią umowę. Jakie zapisy powinny się w niej znaleźć?
Dzięki odpowiednio dobranej franczyzie można naprawdę sporo zarobić. Minimalizujemy wtedy również ryzyko związane z prowadzeniem biznesu, ponieważ wykorzystujemy wtedy sprawdzone rozwiązania. Działamy wtedy pod znakiem towarowym i marką franczyzodawcy, który dostarcza również know-how oraz wyposażenie w zamian za okresowe opłaty.
Umowa franczyzy – umowa nienazwana
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do rozpoczęcia współpracy z franczyzobiorcą konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy.
Warto wskazać, że franczyza zaliczana jest do tak zwanych umów nienazwanych, czyli nie jest ona regulowana w Kodeksie cywilnym oraz w innych przepisach prawnych. Wobec tego ważne jest jak najbardziej dokładne określenie zasada współpracy pomiędzy stronami, co zmniejsza niebezpieczeństwo powstania nieporozumień.
W związku z tym nie mamy też jednego wzoru umowy franczyzowej – każdy franczyzodawca ma inne wzory umów podpisywanych z franczyzobiorcami. Umowy te najczęściej składają się jednak z takich samych elementów, a mianowicie określają strony umowy, ich prawa i obowiązki, a także przyczyny i sposoby rozwiązania umowy.
Poniżej prezentujemy dokładniejszy wykaz zagadnień umieszczanych w umowach franczyzy:
- zasady rozpoczęcia współpracy z franczyzodawcą
- czas trwania umowy pomiędzy stronami
- zabezpieczenie dla znaków towarowych i oznaczeń
- zagadnienia związane ze szkoleniami oraz inne usługi świadczone przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy
- zasady, których musi przestrzegać franczyzobiorca, w tym między innymi zasada zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa, dotycząca działalności konkurencyjnej
- zasady prowadzenia promocji oraz reklamy działalności
- wysokość opłat ponoszonych w związku z franczyzą
- zasady prowadzenia kontroli przez franczyzodawcę
- przypadki, w których może dojść do rozwiązania umowy pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, a także przebieg rozwiązania umowy
Zatem jeśli przedsiębiorca chce prowadzić swoją działalność na bazie umowy franczyzy, powinien on pamiętać o tym, żeby zawsze dokładnie zapoznać się z zapisami umowy franczyzy. To właśnie w tej umowie, podobnie jak w umowie kredytowej czy pożyczkowej, znajdziemy wszystkie kluczowe informacje związane z zasadami wzajemnej współpracy, w tym też opłaty z tym związane.
Franczyzobiorca powinien pamiętać o tym, że poprzez sygnowanie umowy zgadza się na zawarte w niej zapisy, dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z nią. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, w takim przypadku możemy także skonsultować się z radcą prawnym albo adwokatem. Pamiętajmy o tym, że podpisanie umowy franczyzy i chęć jej rozwiązania mogą powodować pojawienie się dodatkowych kar za przedterminowe rozwiązanie umowy. Konieczne będzie też oddanie uzyskanego wyposażenia i innego mienia.