Kapitał na start – skąd go wziąć?

Kapitał na start – skąd go wziąć?

Najlepiej mieć odłożoną odpowiednią sumę na założenie własnego biznesu. Jednak wiele osób nie dysponuje odpowiednimi środkami na start. Skąd można wtedy pozyskać kapitał?

 

Zdobycie kapitału na własną działalność gospodarczą możliwe jest na wiele sposobów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną z nich, warto pamiętać o tym, że mają one również swoje plusy i minusy. Poniżej analizujemy te najczęściej wybierane przez nowe firmy.

 

  1. Dotacje i dofinansowania

Możemy ubiegać się o nie w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a także możemy skorzystać z programów Unii Europejskiej lub lokalnych programów organizowanych przez miasta i gminy.

 

Dotacje i dofinansowania to najczęściej pieniądze niewymagające oddania, czyli dla nowych firm to korzystna propozycja. Z drugiej jednak strony musimy spełnić odpowiednie wymagania, aby otrzymać środki. Także wtedy, gdy w trakcie działalności nie spełnimy określonych wymogów, na przykład zamkniemy firmę przed czasem wskazanym w umowie, możemy być zmuszeni do oddania pieniędzy.

 

  1. Leasing

Chociaż nie zdobędziemy w ten sposób pieniędzy na wszystkie wydatki nowej firmy, to jednak dzięki leasingowi możemy sfinansować samochód, niektóre maszyny i urządzenia, na przykład komputery.

 

Leasing jest łatwiej dostępny od kredytów. Umowę zawieramy wtedy na określony okres, na przykład 2-3 lat. Po tym czasie możemy oddać przedmiot leasingu albo wykupić go w niskiej cenie.

 

  1. Kredyt bankowy

Wiele banków oferuje również specjalne pożyczki oraz kredyty na start dla nowych przedsiębiorstw. Są one dostępne na dość niskie kwoty, najczęściej do około 10 000 – 20 000 złotych.

 

Warunki, które musimy wtedy spełnić, zależne są od wybranej oferty. Niektóre banki nie wymagają dostarczania złożonej dokumentacji oprócz tej dotyczącej założenia firmy. Są jednak banki, które chcą, aby klient dostarczył biznesplan, na podstawie którego bank określa zdolność kredytową firmy, w tym jej perspektywy i opłacalność udzielenia jej kredytu.

 

  1. Pożyczka pozabankowa

Nie każdy nowy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że po pożyczkę na rozpoczęcie działalności możemy udać się również do pozabankowych firm pożyczkowych. Aktualnie coraz więcej z nich kieruje swoje usługi również do biznesu.

 

Uzyskanie szybkiej pożyczki pozabankowej na rozpoczęcie działalności jest łatwiejsze niż kredytu albo pożyczki bankowej. Pożyczkodawca nie wymaga wtedy dostarczania tak wielu dokumentów – możemy otrzymać pożyczkę bez dokumentów księgowych, bankowych, założycielskich – musimy tylko wypisać odpowiedni wniosek. Taką pożyczkę można otrzymać już od pierwszego dnia działalności na kwotę do około 10 000 złotych.

 

  1. Pożyczka od bliskich

Możemy również zapytać, czy w założeniu firmy nie pomogą nam bliskie osoby – rodzina czy znajomi. Jeśli nie potrzebujemy sporej sumy, wtedy może być to także dobry wybór, zakładając, że taką pożyczkę będziemy mogli otrzymać.

 

Znajomi czy rodzina mogą pożyczyć nam pieniądze na rozkręcenie biznesu bez żadnego oprocentowania oraz prowizji, dlatego może być to doskonały wybór na start.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.