Używany samochód dla firmy. Jak sfinansować jego zakup?

Używany samochód dla firmy. Jak sfinansować jego zakup?
Używany samochód dla firmy. Jak sfinansować jego zakup?

Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na zakupienie nowego samochodu prosto z salonu. Ceny nie są niskie. Poza tym, nie każdy przedsiębiorca chce kupić nowy pojazd, który szybko straci na wartości. Dlatego atrakcyjną alternatywą jest wybór używanego auta. Jak możemy sfinansować jego zakup?

Ceny używanych samochodów rozpoczynają się już od kilku tysięcy złotych. Możemy również znaleźć droższe modele kosztujące po kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale w znacznie lepszym stanie technicznym i wizualnym, z nowszych roczników.

Do wyboru jako firma mamy zarówno samochody osobowe, jak i te dostawcze. Możemy znaleźć je przez internetowe portale z ogłoszeniami, możemy również poszukiwać ich na giełdach i w komisach. Ponadto są one dostępne w salonach samochodowych, które prowadzą sprzedaż zarówno nowych, jak i używanych pojazdów.

Najpopularniejsze metody finansowania zakupu samochodu:

kredyt samochodowy

pożyczka gotówkowa

leasing

Możemy również zdecydować się na inne formy finansowania, na przykład na uzyskanie dotacji na działalność, ale powyższe są najbardziej popularne. Przypatrzmy się im bliżej.

Kredyt samochodowy

To jeden z dostępnych sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu firmowego – osobowego, dostawczego czy innych typów pojazdów. Po kredyt możemy zwrócić się bezpośrednio do banku, ale możemy też wziąć go w wielu różnych salonach samochodowych, dlatego nie musimy udawać się do banku.

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, dlatego pieniędzy nie możemy wydać na żaden inny cel. Wówczas samochód jest zabezpieczeniem i wtedy, gdy nie będziemy płacić rat, możemy go stracić.

Kwoty kredytów samochodowych to od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Gdy jednak chcemy zakupić auto używane, wystarczy zwykle kwota kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pożyczka gotówkowa

Pieniądze na zakupienie używanego samochodu możemy uzyskać również w formie pożyczki gotówkowej. Pożyczki tego rodzaju możemy już przeznaczyć na każdy cel, czyli możemy część wydać na zakupienie samochodu, pozostałą kwotę na inne wydatki.

Po pożyczkę gotówkową możemy udać się do banku lub do firmy pozabankowej. Kwoty, które możemy uzyskać, to zwykle do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale są one zależne od naszej zdolności kredytowej. Nie musimy najczęściej przedstawiać żadnych zabezpieczeń.

Pożyczki gotówkowe są zwykle droższe od kredytów samochodowych, niemniej jednak są one zwykle łatwiejsze do uzyskania.

Leasing

Nie każdy przedsiębiorca wie, że można również wyleasingować używany samochód. Musimy jednak spełnić określone wymagania. Przede wszystkim nie każde auto możemy wyleasingować – zwykle może mieć ono od 3 do 5 lat. Także sumarycznie wiek auta oraz czas leasingu nie mogą przekroczyć określonego limitu, na przykład 6-8 lat.

W przypadku leasingu samochodu używanego musimy często uiścić większą wpłatę początkową, która może wynosić nawet do 40% wartości samochodu.

Jednak zdecydowanym plusem leasingu jest jego łatwa dostępność – nie musimy wtedy spełniać takich wymogów jak w przypadku kredytu samochodowego czy pożyczki gotówkowej.